Maailm

KELL KUKUB AASTA LÕPUL: London ja Brüssel valmistuvad tulisteks läbirääkimisteks  (6)

Tiina Tamman, London, 25. veebruar 2020 07:00
VALITSUSE ISTUNGIL: Suurbritannia peaminister Boris Johnson (vasakul), uus rahandusminister Rishi Sunak ja tööminister Theresa Coffey.Foto: AFP/Scanpix
Nii London kui Brüssel teravdavad vaatevinklit enne tuleval nädalal algavaid uusi läbirääkimisi, ent siinse ajakirjanduse meelest on nüüd, võrreldes varasemate kõnelustega, Brüssel mõtlemises ja initsiatiivis maha jäänud. London on igatahes kindel oma tahtmises: tahetakse sellist vabakaubanduslepet nagu Euroopa Liidu ja Kanada vahel.

 Brüsseli pealäbirääkija Michel Barnier kinnitas, et see plaan ei sobi üldse. Brüssel kardab, et Euroopa Liidu standardite eiramise ja omapoolsete kehtestamisega hakkab Suurbritannia pakkuma ebavõrdset kaubanduskonkurentsi maailmas. Liiatigi alustab London Brüsseliga peetavate kõneluste ajal läbirääkimisi ka USA-ga. Samas on huvitav, et Brexitist hoolimata pole riigi majanduses toimunud olulist langust. Möödunud aasta majanduskasvuks märgiti 1,4%.

Samal teemal

1.veebruaril algas üleminekuperiood, mis peaks lõppema 31.detsembril vabakaubandusleppega, ent teadjad inimesed peavad seda ajavahemikku mitteküllaldaseks ja Brüssel on valmis seda pikendama, ent London pikendamist ei soovi. Meedia pole leidnud head sõna üleminekuperioodi jaoks ja tihtipeale kirjutatakse ikka veel Brexitist, ehkki Brexit – Euroopa Liidust lahkumine – viidi juba ellu 31.jaanuaril. Ja nii on vana sõnavara käibel, kui kirjutatakse võimalusest, et riik lahkub aasta lõpul ikkagi ilma leppeta. Teiste sõnadega, muutusi on praegu vähe, ebaselgust oi kui palju.

Pisiasjad on muidugi paigas. Euroopa Liit muutis silti oma esinduse hoonel Londonis ja saatis kohale suursaadiku, portugallase Joao Vale de Almeida (63). Too on juba manitsenud tulevasi läbirääkijaid rahulikkusele.

UUS PASS: Briti uus pass on trükitud Poolas.  Foto: AFP/Scanpix

Valminud on esimene ports tumesiniseid Briti passe, mille kaanel pole enam Euroopa Liitu. Omamoodi saatuse iroonia küll, et passid valmistati liidu liikmesriigis Poolas. 

Johnson remontis valitsust  

Peaminister Boris Johnson (55) viis läbi valitsusremondi. Põhiministrid jäid paika, ehkki üllatuslikult astus tagasi rahandusminister Sajid Javid (50), kellelt Johnson nõudis olemasolevate nõunike vallandamist. Asemele astus Javidi parem käsi Rishi Sunak (39), keda tuntakse vähe, ent kes juba 11.märtsil tutvustab parlamendis riigi uut eelarvet. 

Marina Wheeler ja Boris Johnson  Foto: PA Pictures/Scanpix

Isiklikul tasandil on juristid lõpuks ometi saavutanud kokkuleppe Johnsoni lahutuse osas. Ta oli 25 aastat abielus jurist Marina Wheeleriga (55). Neil on neli last. Lahutus siin riigis toimub kahes astmes, nii et läheb veel natuke aega, enne kui Johnson saab otsustada, kas abielluda kolmandat korda. Tema praegune elukaaslane on Carrie Symonds (31).

Ajakirjandus kirjutab ikka ja jälle tülidest valitsuse ja riigiametnike vahel. Tundub, et Johnson tahab moodustada kuulekat ansamblit. Ka Johnson ise saab vatti, sest hiljutiste üleujutuste ajal oli ta kümmekond päeva avalikust elust sootuks kadunud. Ta on ju ometi rahvamees – oleks võinud kohale sõita ja hädas olevatele maja-, poe- ja pubiomanikele optimismi sisse süstida, sest seda ta oskab.

 Siseminister Priti Patelli (47) kritiseeritakse uue immigratsiooniplaani pärast. See eeldab, et kohalik rahvas soostub tegema madalapalgalisi töid hotellinduses ja hoolekandes, mida seni on teinud immigrandid. Ka räägitakse, et riigi kaitsepolitsei, MI5, ei usaldavat Patelli. Ja miks on valitsus nii BBC vastane ning tahab kärpida ringhäälingu tiibu? 

Just nüüd, kui valitsuse tegevust oleks vaja luubi alla võtta, kritiseerida, esitada küsimusi, argumenteerida, ärplevad opositsioonis olevate leiboristide liidrikandidaadid soolise kuuluvuse üle. Detsembrikuiste valimiste järel toimub praegu liidrivalimise viimane voor. Jeremy Corbyn (70) on veel nime poolest liider, ent 4. aprillil annab ta  partei juhtimise järglasele üle.

JUHIKANDIDAADID: Leiboristide juhiks kandideerivad Rebecca Long-Bailey (vasakul)  Lisa Nandy  ja sir Keir Starmer. Foto: PA Pictures/Scanpix

Kandidaate on praegu kolm, kõik eestlastele tundmatud: Lisa Nandy (40), Rebecca Long Bailey (40) ja sir Keir Starmer (57). Favoriidiks peetakse viimast, kes ka soolisest kuuluvusest eriti ei huvitu.

Samal teemal

19.02.2020
KALKUNIKITKUJAD, KÕTT! Suurbritannia valitsus tahab lõpetada lihttööliste sisseimbumise
31.01.2020
DILEMMA: kas hõisata või nutta, et Brexit saab teoks?