Mahathir Mohamad.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 24. veebruar 2020 11:13
Malaisia peaminister Mahathir Mohamad esitas kuningale ootamatult lahkumisavalduse, teatab BBC. 94aastane peaminister tuli viimati võimule 2018. aastal.

Peaministri büroo teatas, et Mahathiri esitas lahkumisavalduse esmaspäeval kohaliku aja järgi kell 13.00. Täpsustavaid asjaolusid büroo ei jaganud.

Mahathiri üllatuslik tagasiastumine on seotud kuulujuttudega, et peaminister võib moodustada uue koalitsiooni, kuhu ei kuulu tema mantlipärija ja rivaal Anwar Ibrahim. Hetkel pole teada, kes saab järgmiseks peaministriks või korraldatakse hoopis uued valimised.

Pühapäeval kirjeldas peaministri skeemides pettunud Anwar Ibrahim Mahathiri ja tolle parteid Bersatut reeturitena. Siiski on äsja ametist lahkunud peaminister Malaisia poliitika meistermanipuleerija ning vähesed usuvad, et ta on valmis poliitikast lahkuma. Anwari ja Mahathiri rivaliteet on kestnud juba kümneid aastaid. 2018. aastal panid mehed seljad kokku ning alistasid tollase peaministri Najib Razaki. Mahathir lubas, et annab võimu mingil hetkel Anwarile üle, ent ei täpsustanud millal see juhtub – see on tekitanud kahe leeri vahel pingeid.

Maailma vanima peaministri viimatine ametiaeg algas 2018. aastal, kui ta seljatas üllatuslikult tollase peaministri Najib Razaki, kes oli seotud mitme miljardi dollari suuruse skandaaliga, mis hõlmas valitsuse fondi. Mahathir oli ka aastatel 1981-2003 Malaisia peaminister.