Maailm

Avaldatud 24. veebruaril, uuendatud 25. veebruaril kell 13 ja 20

UUE KOROONAVIIRUSE LEVIK: ohvrite arv tõusis 2711-le, nakatunuid on enam kui 80 000. Tenerifel pandi hotell karantiini (98)

Toimetas Aadu Hiietamm, 25. veebruar 2020, 20:00
Kaitsemaskides inimesed Milanos.Foto: PA Pictures/Scanpix
Hiinas Wuhanis valla pääsenud uut tüüpi koroonaviiruse Sars-CoV-2 ohvrite arv kasvas teisipäeva lõunaks ametlikel andmetel 2711-le. Hiinas lisandus viimase ööpäeva jooksul 71 surnut. Tõsine hirm valitseb Põhja-Itaalias, kus mõne päevaga registreeriti 322 haigusjuhtu ning surnud on 11 inimest. Seetõttu jäeti ära kõik suured avalikud üritused ning mitu väikelinna on sisuliselt suletud. Täna levis viirus ka Itaalia lõunaossa Palermosse ning Austriasse, Horvaatiasse ja Šveitsi.  

Maailm peab uue koroonaviiruse leviku kontrolli alla saamiseks rohkemat tegema ja valmistuma võimalikuks pandeemiaks, hoiatas Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) esmaspäeval.WHO värsketel andmetel kestab uue koroonaviiruse põhjustatud kopsuhaigus Covid-19 kuni kuus nädalat. 

Samal teemal

Ärevust tekitav uudis tuli teisipäeva hommikul Tenerifelt, kus pandi karantiini  H10 Costa Adeje Palace’i hotellis peatuvad tuhat  inimest, sest seal puhanud itaallasel avastati koroonaviirus, vahendab YLE Uutiset. Nakatunud mees on pärit Põhja-Itaaliast Lombardiast.

Eestist Tenerifele reise korraldava Novatoursi esindaja ütles ERR-ile, et nende andmetel praegu eestlasi selles hotellis ei ole. Küll aga viibib seal 20 Soome turisti.

Väljaspool Mandri-Hiinat on uue koroonaviiruse põhjustatud kopsuhaigusesse Covid-19 surnud 48 inimest – üksteist Itaalias, kaks Hongkongis, üks Filipiinidel, üks Jaapanis, üks Prantsusmaal, üks Taiwanil, üksteist Lõuna-Koreas, kuusteist Iraanis ning neli olid Jaapanis Yokohama sadamas seisva ristluslaeva  reisijad.

Haigestunuid on Hiinas 77 660 ja mujal maailmas 2761, vahendab Welt Online. Tervenenud on seni ligi 28 000 inimest.

PAANIKAOSTUD: Koroonaviiruse levik on sundinud Põhja-Itaalia väikelinnade elanikke toitu varuma. Pilt on tehtud 23. veebruaril Casalpusterlengos. Foto: SIPA/Scanpix

Väljaspool Mandri-Hiinat on uus koroonaviirus avastatud kokku 40 riigis ja territooriumil. Enim on nakatunuid Lõuna-Koreas – 977, järgnevad Jaapan 851 (neist 691 Yokohama sadamas seisva ristluslaeva Diamond Princess pardal), Itaalia 322, Iraan 95, Singapur 91, Hongkong 85 ja USA 57 haigusjuhtumiga. Uute riikidena lisandusid esmaspäeval Afganistan, Iraak, Kuveit ja Bahrein ning teisipäeval Austria, Horvaatia ja Šveits. 

Lõuna-Korea president Moon Jae-in teatas pühapäeval, et seoses koroonaviiruse levikuga kehtestatakse riigis kõrgeim ohutase. See samm annab valitsusele volituse sulgeda isoleerida nakkusest halvatud linnad ja võtta tarvitusele muud ulatuslikud meetmed haiguspuhangu leviku takistamiseks. 

"Tõsiste nakkuspuhangute esilekerkimine uutes riikides viimastel päevadel on üsna murettekitav," hoiatas Hongkongi ülikooli juhtiv viroloog Malik Peiris.

Hiina president Xi Jinping ütles pühapäeval, et koroonaviirus on suurim tervisehäda alates rahvavabariigi asutamisest 1949. aastal. Ta lisas, et viirus levib erakordselt kiiresti ja seda suurel territooriumil. 

ELU UUE KOROONAVIIRUSEGA: Turvatöötaja mõõdab Guangzhou panka siseneja kehatemperatuuri.Foto: EPA/Scanpix

Hiina rahandusministri asetäitja Ou Wenhan teatas esmaspäeval Pekingis, et võitluseks uue koroonaviirusega eraldatakse 99,5 miljardit jüaani (14,14 miljardit eurot).  

Hiina võimud otsustasid koroonaviiruse leviku tõttu edasi lükata parlamendi istungjärgu, mis traditsiooniliselt toimub märtsi algul. Uus tähtaeg teatatakse hiljem. 

Desinfitseerimine Wuhani moodi. Foto: Reuters/Scanpix

Hiinas keelustati ka inimeste tervise huvides metsloomadega kauplemine ja toiduks kasutamine.

Euroopa Komisjoni tervishoiuvolinik Stella Kyriakides ütles esmaspäeval Brüsselis, et Schengeni viisaruumis veel piire sulgema ei hakata.

Põhja-Itaalias leviva uue koroonaviiruse tõttu otsustas Leedu rakendada meetmeid sealt saabuvate lennureisijate tervise kontrollimiseks. Täpsemalt võetakse lennujaamades kasutusele termokaamerad.

Koroonaviiruse puhang Põhja-Itaalias viis esmaspäeval langusesse Euroopa börsiindeksid. Samal ajal tõusis kulla hind.

 

 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee