Eesti uudised

Euroopa Liidu eelarve läbirääkimised Ratase ja teiste riigijuhtide vahel ei kandnud vilja  (62)

Ohtuleht.ee, 21. veebruar 2020, 22:08
Jüri RatasFoto: Tiina Kõrtsini
Euroopa Liidu riigipead ja valitsusjuhid arutasid eile ja täna kohtumisel Brüsselis erakorraliselt ELi järgmist pikaajalist eelarvet aastateks 2021-2027. Liikmesriikide juhid jätkavad kõnelusi kokkuleppe saavutamiseks, kuid läbirääkimised on kujunemas üha keerulisemaks, teatas valitsuse kommunikatsionibüroo pressiteates. 

Peaminister Jüri Ratas märkis, et eelarveläbirääkimised olid pikad ja rasked. Küsimustes nagu eelarve kogumaht, tagasimaksed ja paljud muud teemad on liikmesriikides eriarvamusi. Peaminister Ratas selgitas arvukatel konsultatsioonidel eile ja täna nii oma ametikaaslastele teistest liikmesriikidest kui ülemkogu eesistujale Charles Michelile Eesti prioriteete ja ettepanekuid. Siiski on Charles Micheli poolt esitatud eelarve ettepanekutega edasi liikumine olnud vaevaline.

Ratase sõnul ei tähenda täna kokkuleppele mittejõudmine ebaõnnestumist ning rõhutas, et kõigil  liikmesriikidel on jätkuvalt soov eelarves kokkuleppele jõuda.

„Eesti riigi ja meie inimeste kõige edukamad aastad on olnud Euroopa Liidu liikmena. Seetõttu pean oluliseks, et tulevane eelarve panustaks meie ühisesse tulevikku, oleks ambitsioonikas, toetaks Euroopa konkurentsivõimet, ühendusi ja turvalisust ning kliimaeesmärkide saavutamist, aga ka digitaalset arengut,“ sõnas Ratas.

„Eesti peamised eesmärgid eelarveteemalistel läbirääkimistel on seotud näiteks investeeringuteks ja reformideks vajaliku ühtekuuluvuspoliitika rahastuse, Rail Balticu projektile toe jätkumise ning põllumeestele antavate otsetoetuste suurendamisega,“ ütles peaminister.

Riigijuhid vajavad lisaaega, et jõuda kompromissini, ütles ülemkogu eesistuja Charles Michel. Veel reede õhtul tegi ta uue, väikese kärpega kompromissettepaneku, kuid ka see ei leidnud toetust, vahendas ERR-i uudisteportaal.

Pakkumises oli lisaraha suurendamine ühtekuuluvus- ja põllumajandustoetusteks. Hollandile oleks antud võimalus jätta endale tavalisest suurem osa Euroopa Liidu kogutavast tollimaksust.

Läbikukkunud läbirääkimiste taga oli väike seltskond riike, kes olid väga rangelt oma nõudmise taga, et ehk eelarve ei tohi olla üle ühe protsendi sisemajanduse kogutoodangust, ning oli palju riike, kes tahaksid näha palju suuremat eelarvet, selgitas "Aktuaalsele kaamerale" ERR-i korrespondent Epp Ehand.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee