Eesti uudised

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas riigikogu kõikidele riikidele tähtsa kirja saatis (5)

Tõnis Erilaid, 22. veebruar 2020, 00:05
Foto: Teet Malsroos
Täna 1994. aastal allkirjastas riigikogu toonane esimees Ülo Nugis pöördumise ÜRO liikmesriikide parlamentide poole, teatades, et tegu on eluliselt tähtsa küsimusega, mille lahendamine vajab kogu demokraatliku maailma selget seisukohavõttu ja praktilisi samme.

Pöördumise ajendas Eesti okupeerimine, siinsete kodanike hävitamine ja küüditamine pärast Molotovi-Ribbentropi pakti juurde kuuluvate salajaste lisaprotokollide sõlmimist, millega NSV Liit sai Balti riikide suhtes tegevusvabaduse. „Pakti salajased lisaprotokollid olid juriidiliselt alusetud ja sõlmimise hetkest kehtetud, mida tunnistas 1989. aasta 24. detsembril ja NSV Liidu Rahvasaadikute Kongress,“ teatab pöördumine lisades  rahvusvaheliste konventsioonide ja deklaratsioonide põhimõtteid.

„Venemaa pole senini tunnistanud Rahvasteliidu täieõigusliku liikme Eesti Vabariigi vastu 1940. aastal toimepandut NSV Liidu agressiooni, okupatsiooni ja anneksioonina,“ kinnitab riigikogu oma pöördumises, tehes kaks ettepanekut. Esiteks: taotleda, et Venemaa mõistaks hukka Nõukogude Liidu agressiooni Eesti vabariigi vastu, selle õigusvastase okupeerimise ja annekteerimise NSV Liidu poolt, samuti sellega kaasnenud genotsiidi meie rahva vastu. Teiseks: toetada Eesti vabariiki nii poliitiliselt kui ka majanduslikult inimeste abistamisel, kes soovivad tagasi pöörduda oma kodumaale.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee