SIHTMÄRK: St Pauli katedraal Londonis.Foto: Aadu Hiietamm
Toimetas Greete Kõrvits 21. veebruar 2020 16:10
Terroriorganisatsiooni ISIS poolehoidja, 36aastane Safiyya Shaikh (pildil) tunnistas end 21. veebruaril Londoni kohtusaalis süüdi. Shaikhi plaan oli St Pauli katedraal õhku lasta.

„Ma saadan kogu aeg ähvardusi. Aga ma tahan oma ähvardused ka teoks teha.“ Nõnda kirjutas Shaikh kahele briti luureteenistuse agendile, kes teesklesid, et on islamiäärmuslastest abielupaar. „Ma tahan paljusid tappa,“ kirjutas Shaikh, sünninimega Michelle Ramsden. „Mulle meeldiks kirikus... Sellisel päeval nagu jõulud või lihavõttepüha, siis sureks rohkem.“ Lõpuks nuiaski ta salaagentidelt pommivalmistamise materjale, kirjutab BBC.

Shaikh valis välja Londoni tuntud St Pauli (Püha Pauluse) katedraali. Londonis elav naine käis seal ka ise hoonega tutvumas ning saatis seal filmitud videosid, selgitades, et kavatseb pommi katedraali kupli alla panna, seejärel ellujäänuid tulistada, kuni lõpuks ise hukkub (eeldatavasti siis politseiniku käe läbi). Ta mõtiskles ka, et enne kirikut korraldab ta midagi jõledat mõnes hotellis. Shaikh kohtus naissoost agendiga ning andis talle kaks suurt kotti, paludes, et too valmistaks pommid just nii suured, et need kottidesse ära mahuksid.

TERRORIST: Safiyya Shaikh (36). Foto: AP/Scanpix

See juhtus möödunud aasta oktoobris ning kohe pärast seda võttiski politsei Shaikhi vahi alla. Sel reedel tunnistas naine end kohtus süüdi terroriakti planeerimises. Tema karistus saab teatavaks mais.

Safiyya Shaikh (Michelle Ramsden) pöördus islamiusku 2007. aastal. Väidetavalt inspireerisid teda tema väga lahked ja heasüdamlikud moslemitest naabrid. Paraku hakkas Shaikh aga mõni aasta hiljem enesesse tõmbuma ning islamiusustki sai tema jaoks vägivaldsete fantaasiatega pikitud luul, peavoolu islamist ütles ta täiesti lahti. Ta hakkas pooldama terroriorganisatsiooni ISIS, kelle nimel plaanis ka kõnealuse rünnaku korraldada. 2016. aastal, kui mõned tema moslemitest tuttavad näisid märkavat, et naisega pole kõik korras, hülgas ta oma kunagise sõpruskonna täielikult ning lõpetas ka mošees käimise. Keegi Shaikhi murelikest tuttavatest andis temast teada ka briti valitsuse vastavale asutusele, mis radikaliseerunud inimestega tegeleb.