Seisukoht

Seisukoht | Miks isa on koolis kui imeloom? (2)

Jaanika Vilipo, reporter, 21. veebruar 2020 16:29
Jaanika VilipoFoto: Stanislav Moškov
Varateismelise noormehe emana tean üsna hästi teemasid, mis selle eaga vaikselt kaasa tulevad. Ei, tüdrukutest me romantilises võtmes veel ei räägi ja ka nutimaailma asemel eelistab ta pärismaailma, aga kes ütles, et kõik tänapäeva lapsed on ühesugused?

Mis mind lapsevanemana eriti murelikuks teeb, on see, et siiani on laste peamiseks kasvatajaks ema ning tavakoolides on poisslaste ümber enamjaolt vaid naispedagoogid. Vabandan, kui teen liiga siin mõnele tublile isale, kes kasvatab, tegeleb, kuulab ja on südamega enda poja või poegade kasvamisse ja kasvatamisesse kaasatud. Olen aga enam kui kindel, et siiani teevad suurema töö ära emad, isegi siis, kui nad rügavad sarnaselt isadele eeskujulikult töörindel. On selline peremudel siis emade enda valik või paratamatus, kuna mehed lihtsalt ei oska, taha või julge lastekasvatuse teemadel kaasa rääkida.

Selline mulje on mul jäänud, külastades koolis lastevanemate koosolekuid, kus on kohal enamjaolt emad. Neid üksikud isasid, kes on leidnud aega tulla, vaadatakse kui imeloomasid – heldimuse ja imetlusega. Tegelikult võiks see pilt olla teine. Meeste töö laste kasvatamisel ei peaks piirduma vaid bioloogilise panustamisega. Lapse kasvatamine on siiski meeskonnatöö, millesse mõlemad vanemad on kaasatud võrdselt. Vähemalt nii võiks ideaalis ju olla!

Kust saab alguse koolivägivald? Põhjuseid võib leida mustmiljon. Mina arvan, et üks neist on just siin – et meie toredate poiste ümber on tänapäeval nii vähe eeskujulikke ja ägedaid isasid ja mehi. Siiani kasvab suur osa poisse üles „kuldsete“ sõnade saatel, et „poisid ei nuta!“ või „kui lüüakse, löö vastu!“ Kindlasti on peale isade ka emasid ja vanavanemaid, kes on selliseid „elutõdesid“ oma võsukestele õpetanud. Aga kui üks noor inimene saab kodust sellise pagasi, siis ongi probleemid koolis kerged tulema.

Kes neid probleeme aga lahendama hakkab? Koolipere, kellest 99 protsenti on naised. Kus on aga need isaeeskujud, kellele üks noormees võiks imetlusega alt üles vaadata? Isad, vaadake korraks peeglisse ja küsige endalt, kui palju teie oma poegade igapäevases elus kaasa lööte. Siinkohal ei pea ma silmas meelelahutuslikku ajaveetmist nädalavahetusel või puhkusel.