Maailm

Taani otsustas lapseröövis süüdistatud lätlanna ikkagi kodumaale lubada (30)

Toimetas Greete Kõrvits, 20. veebruar 2020 19:48
Kristīne MisāneFoto: Facebook/saveKristine
Lätlanna Kristīne Misāne põgenes koos lastega oma lõuna-aafriklasest abikaasa eest, kes Kristīne sõnul oli vägivaldne. Mehe kodumaa süüdistas naist lapseröövis, kuid võitlust oma kodaniku eest ei jätnud ka Läti, mille pinnale ta peagi tagasi pääseb. Tõsi küll, süüdistatavana viimasel hetkel tuvastatud kuritegudes, milles aitas Kristīnest kahtlusalust teha ta õde.

LSM ja Ritzau vahendavad, et lätlanna ise süüdistab oma endist elukaaslast Johann Groblerit vägivallas. See ajendaski teda koos oma kahe lapsega, kellest üks on tal Grobleriga ühine, Lõuna-Aafrikast jalga laskma. Grobler eitab vägivallasüüdistusi.

Kõigepealt jõudis Kristīne koos kahe lapsega 2018. aasta detsembris Taani. Sealt oli plaan edasi reisida Mosambiiki, naise sõnul tema töö tõttu. Lõppsihtpunkt oli seltskonnal aga ikkagi naise kodumaa. Kopenhaageni lennujaamas pidasid võimud naise kinni, kuna üht last, kelle isaks on eelmainitud meesterahvas, ta Lõuna-Aafrikast ilma mehe loata välja toimetada ei tohi. Lõuna-Aafrika Vabariik nõudis, et Taani naise välja annaks, süüdistades Kristīnet lapseröövis. Karistuseks oleks kuni 15 aasta pikkune vangistus LAVi naistevanglas, mis pole just tuntud oma humaansuse poolest. Vahepeal palus Läti Kristīne kaasusesse sekkuda ka Euroopa Inimõiguste Kohtul, kes aga lükkas riigi palve väljaandmisotsus ajutiselt peatada tagasi.

Kuid sel nädalal jõudis Läti viimasel hetkel oma kodanikule appi. Või noh, kas just appi selle sõna klassikalises mõttes. Nimelt esitas Läti peaprokurör kibekiire taotluse, et LAVi asemel annaks Taani Kristīne ikkagi üle kodumaale, kuna ta peab seal ilmuma kohtusse seoses laenuavalduses valetamise, kohtuotsuse eiramise ning dokumendi võltsimisega.

Taani oli nüüd dilemma ees: kaks riiki nõuavad lätlannat omale. Valik langes Euroopa Liidu kaasliikmesriigi kasuks. Läti, st Euroopa riigi vahistamismäärus kaalub üle nõudmised mõnelt Aafrika maalt. Taani peaprokurör tühistaski väljaandmise LAVile.

Asi pole selles, justkui oleks Taani kangesti kibelenud Kristīnet Aafrikasse saatma. Taanlased uurisid mõni kuu tagasi, kas Läti ei leiaks mingi viisi naist tagaotsitavaks kuulutada, kuid algul vaidles Riia vastu, et Kristīne pole nende seaduste järgi ühtki kriminaalset tegu toime pannud, raske on teda milleski süüdistada. Täiesti viimasel hetkel see nüüd siiski õnnestus. Kristīne kahtlusaluseks kuulutamisele aitas kaasa tema õde, kes Läti prokuratuurile infot andis.

Neljapäeval Kopenhaageni kohtusaalis väljasaatmisotsust kuuldes olevat Kristīne Misāne küll silmanähtavalt kurnatud, ent õnnelik näinud. Meeleheitel naine alustas 8. veebruaril koguni näljastreiki, kuid teda üle vaadanud arst leidis sellele vaatamata, et LAVi tagasi reisimisele peaks ta vastu küll. Endised elukaaslased võivad siiski taaskohtuda küll, kuid seekord Läti Vabariigi kohtusaalis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee