Maailm

ROOTSI PROKURÖR: Olof Palme mõrv on lahendatud ja süüdlane teada (28)

Toimetas Greete Kõrvits, 18. veebruar 2020 20:00
Mälestustahvel Olof Palme mõrvapaigas.Foto: AFP/Scanpix
Rootsi prokuratuur andis teisipäeval teada, et kunagise peaministri Olof Palme mõrv leidis lahenduse. Ehkki uurimist juhtiv prokurör on kindel, et Palme juhtumi töögrupp saab hiljemalt suve hakul otsad kokku tõmmata, jääb ta esialgu ikkagi salatsevaks selle koha peal, kas keegi konkreetne isik ka päriselt süüdistuse saab.

1986. aasta 28. veebruari hilisõhtul jalutas peaminister Palme koos abikaasa Lisbethiga Stockholmis kinost koju, kui ilmus välja mõrvar, kes lasi mehele kaks kuuli selga ning üritas tappa ka tema naist. Lisbeth Palme jäi ellu, minister suri aga silmapilkselt. Olof Palme oli 59 aastat vana.

Palme lahendamata mõrv pakub endiselt suurt huvi mitte vaid mehe kodumaal, vaid kogu maailmas. Väike rühm uurijaid, nn Palme grupp töötab endiselt täiskohaga, et virnade viisi tunnistusi ja tõendeid läbi töötada. Tegemist on maailma mahukaima kriminaaluurimisega. 2017. aastast juhib juurdlust prokurör Krister Petersson, kes kommenteeris töö tulemusi SVT-le.

„Olen kindel, et saan peagi avalikkusele esitleda, mis [mõrvaööl] juhtus ja kes selle eest vastutab,“ ütles Petersson. Küsimusele, kas mõni konkreetne isik saab mõrvas süüdistuse, vastas prokurör mõnevõrra põiklevalt, et seda ta välja ei ütle, ent tõlgendada võib seda vabalt ka nii. Palme grupp võib tema kinnitusel peagi otsad kokku tõmmata. Optimistlik Petersson sõnas, et tema eesmärgiks on uurimise tulemused aasta esimeses pooles avaldada.

Kuid kas ta pelgalt sulgeb uurimistoimiku või esitab ikkagi süüdistuse? Viimane oleks tema jaoks ju tohutu töövõit. „Jah, see oleks tõesti sensatsiooniline, võib nii öelda küll,“ naudib prokurör seda mõtet. Ta viitab sellele, et alati on ka võimalus, et süüdistatava nime võib ju välja öelda, ent toimik tuleb siiski sulgeda, kuna teda pole võimalik kohtusaali vedada. Näiteks kui ta on surnud. Hüpoteetiliselt, muidugi, sõnab prokurör Petersson.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee