Maailm

Eesti fantoomüürnikud aitavad Soomes narkot ladustada (11)

Toimetas Greete Kõrvits, 18. veebruar 2020 18:24
Illustreeriv foto: mõnevõrra peatab petiste hoogu see, et paljud korteriomanikud nõuavad üürilise enda kohalolekut, „fantoomüürnikuga“ see nii kerge pole.Foto: PantherMedia/Scanpix
Eesti kurjategijad võtavad Soomes üürile kortereid, mida kasutavad oma kahtlase äri ajamiseks või narkootikumide ladustamiseks, vahendab Soome rahvusringhääling Yle.

Selliseid välismaalastest pettureid leidub politsei hinnangul üle Soome sadade viisi. Märkimisväärne osa neist on eestlased. Tegemist on professionaalsete kurjategijatega, kellel käsil suuremamõõdulisem kriminaalne operatsioon, mitte vaid üüripettus. Pätid toovad Soome nn Eesti muulad, kes saavad ebaseaduslikul teel isikukoodid, pangakontod jms ning lasevad seejärel ise Soomest jalga, olles eelnevalt oma andmed kriminaalidele üle andnud. Valeandmete alusel üürivad nood kortereid, kus oma „äri“ püsti panevad, „tooteid“ ladustavad või järgmisele pätile elamiseks annavad.

Ilmselt nõuab selline plaan sagedast kolimist, kuna enamasti saavad üürileandjad pettusele jälile, kui näiteks juba esimese kuu eest ei maksa väidetav üüriline mitte sentigi või kaob pärast lepingu sõlmimist kui maapõhja. Tihti annab omanikule kahtlasest üürilisest teada politsei.

Petiseid peletab küll mõnevõrra mõne üürimaja viimase aja komme nõuda, et võtmete üleandmisel peab kohal olema ka üürnik ise, mitte pelgalt tema esindaja. Ent kriminaalpolitsei komissaar Hannu Kortelainen selgitab, et päris välja pole tegevust õnnestunud juurida. Kurjategijad peavad küll natuke rohkem vaeva nägema, ent raha neil on – kahtlase äriga teenitud nutsu eest saab tasuda näiteks korteri tagatisraha.

„Hetkel on ikka selline olukord, et üürikorterites leidub sadu „fantoomüürnikest” tankiste, kes esitavad ametlikesse registritesse valeandmeid ja aitavad kaasa kriminaalsele tegevusele,“ kurdab Kortelainen. Võltsitud isikuandmete tõttu võivad politsei huviorbiiti teinekord sattuda ka täiesti süütud inimesed.