Maailm

Põhja-Korea ülejooksikud asutasid Lõuna-Koreas oma erakonna (1)

Toimetas Aare Kartau, 18. veebruar 2020 14:19
Põhja-Lõuna Ühenderakonna asutamisüritus.Foto: Reuters/Scanpix
Grupp Lõuna-Koreas elavaid põhjakorealasi asutas teisipäeval ametlikult erakonna, millega loodavad anda ligi 33 500-le riigis elavale ülejooksikule poliitilise hääle.

„Meid koheldi alati vähemuse ning võõrastena,“ sõnas uue Põhja-Lõuna Ühenderakonna peasekretär Kim Joo-il Soulis toimunud asutamisüritusel. Mehe sõnul on Põhja-Korea ülejooksikud riikide ühinemise tulevikulootuseks. Just kahe Korea suhete parandamine on erakonna üheks peamiseks eesmärgiks, vahendab Reuters

Samal teemal

Otsus ametlik partei luua on üheks märgiks, et põhjanaabrite ülejooksikud soovivad Lõuna-Korea poliitikas otsesemalt sõna võtta. Paljud pagulased on president Moon Jae-ini administratsiooni suhtes kriitilised, kuna see jätab väidetavalt nende mured tagaplaanile ning ei toeta neid piisavalt. Järgmised parlamendivalimised toimuvad juba aprillis.

Mitmed uue partei juhtfiguurid avaldasid asutamisüritusel tugevat kriitikat Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni suunas, nimetades teda muuhulgas „väikeseks põrsaks“. Selline käitumine võib mõnd Põhja-Lõuna Ühenderakonnaga liituda soovivat põgenikku murelikuks teha, sest paljude ülejooksikute perekonnad on ikka veel Põhja-Koreas ning võivad erakonna kriitika tõttu ohtu sattuda.

Formaalselt on Lõuna-Korea ikka veel Põhja-Koreaga sõjas, sest 1950-53 aastatel toimunud Korea sõda lõppes vaherahulepingut sõlmimata. Eelmisel aastal saabus Lõuna-Koreasse üle tuhande põhjakorealasest põgeniku.

Samal teemal

24.00.2020
Põhja-Korea nimetas uueks välisministriks endise armeeohvitseri
07.10.2019
Põhja-Korea kalurid tapsid 16 kolleegi ja pagesid Lõunasse, kust nad kohe tagasi saadeti
26.07.2019
„Oleks ta vaid ilusti küsinud...“ Põhja-Korea põgenik suri koos lapsega nälga
19.07.2019
UHKE EESMÄRK: Lõuna-Korea president lubas 2045. aastaks Koread taasühendada