Maailm

UUS MISSIOON: Euroopa Liit soovib takistada relvade jõudmist Liibüasse (3)

Toimetas Aare Kartau, 18. veebruar 2020 10:58
ELi välispoliitika juht Josep Borrell.Foto: AP/Scanpix
Euroopa välisministrid kohtusid teisipäeval Brüsselis, et leppida kokku uues mere- ja õhumissioonis, mille eesmärgiks on takistada relvade jõudmist Liibüas sõdivate rühmituste kätte, vahendab BBC.

Esmaspäeval otsustasid Euroopa riikide esindajad, et lõpetatakse eelnev Vahemere-operatsioon nimega Sophia ning alustatakse uut missiooni, mille eesmärk on ÜRO relvaembargo piirkonnas jõulisemalt maksma panna. Uus operatsioon keskendub Vahemere idaosale, kust on saabunud teateid relvadega kaubitsemise kohta.

Samal teemal

Euroopa Liidu välispoliitika juht Josep Borrell mainis, et mere- ja õhuoperatsioonidel saavad olema jõulised volitused. „Meie alused pole seal lihtsalt jälgimiseks ja tervitamiseks. Ei, nad peavad tegutsema! Kui piirkonnas toimub relvaäri, peavad nad reageerima ning laevade liikumist takistama,“ lausus Borrell. 

Põhja-Aafrikas asuv naftarikas Liibüa on vaevelnud kodusõja käes juba ligi kümme aastat. Konflikt algas ajal, mil NATO poolt toetatud väed kukutasid riigi eesotsast pikaaegse valitseja Muammar Gaddafi. Riik on jagunenud kaheks: ühel pool on Liibüa Rahvusarmee (LNA) võitlejad eesotsas välismarssal Khalifa Haftariga, keda toetab Venemaa ning teisel pool Fayes al-Sarraji ühisvalitsus, mida tunnustab suurem osa lääneriikidest.

Samal teemal

05.01.2020
„JÄRGMINE PEATUS“ | Eestlanna Liibüa sõjakoldes: kõige hirmsam hetk oli, kui autoaknast lükati sisse püssitoru
20.00.2020
PÕRGU LÕPP? Berliinis arutati Liibüa tulevikku
12.00.2020
Putin tunnistab: Liibüas on Vene palgasõdurid
10.06.2019
KUST NEED SIIA SAID? Sõdurid leidsid Liibüa mässuliste baasist Prantsuse sõjaväe raketid