Juhtkiri

Juhtkiri | Haiguslood klatšimooride meelevallas (6)

Ohtuleht.ee, 17. veebruar 2020, 18:36
Foto: Tiina Kõrtsini
E-riigi edusammude varjupoolt on omal nahal tunda saanud nii mõnedki patsiendid, kelle haiguslugusid on nende enda ja lähedaste üllatuseks käinud uurimas mitte ainult raviarstide uudishimulikud silmad. On mõistetav, et ravile jõudes eeldab patsient ja tema pereliikmed arstisaladuse hoidmist. Nii võib ka mõista nende üllatust, kui haiguslugu on käinud vaatamas lisaks kõrvalistele arstidele ka näiteks rida sekretäre ja suur hulk teisigi kõrvalisi isikuid. 

Kõrvaliste arstide puhul on selline uudishimu veel arusaadav, sest probleemsete ravijuhtumitega tutvumine on tulevaste patsientide huvides – tark õpib teiste vigadest. Sel juhul peaks hoolt kandma vaid selle eest, et ravi kirjeldus ei seostuks konkreetse isikuga. Samamoodi avaldab riik ilma nimedeta näiteks tundlikumaid kohtumaterjale, mille mõni osapool vajab avalikkuse eest kaitset.

Kuigi tänapäeval jääb igast andmete vaatamisest reeglina jälg järele, siis praktika näitab, et võimalik vahelejäämine pole uudishimutsejatele takistuseks. Segaseks jääb sel juhul, miks on kõigile andmetele ligipääs ka mittemeditsiinilisel personalil, kel on soovi korral vaba voli vaadata ja hiljem klatšida, millisel avaliku elu tegelastest on suguhaigus või kas mõni sõbranna on käinud salaja aborti tegemas. Et tegu pole pelgalt oletustega, nähtub kaebustest andmekaitseinspektsioonile, et haiglale usaldatud terviseandmed on jõudnud majast välja hoopis kõrvaliste isikuteni.

Kui selliseid võõrastes andmetes sobramisi koguneb palju, siis viitavad asjaolud pigem harjumusele haiguslugudes ajaviiteks ringi kolada. Sellest on vähe, kui haigla hakkab asjaga tegelema vaid siis, kui uudishimulike nimekiri väga pikaks venib. Patsiendi jaoks pole suuremat vahet, kas reeglite täitmist ei suudeta kontrollida või on eeskirjad lihtsalt liiga lõdvad, mis võimaldavad kellel iganes tema andmetes surfata. Sellest on vähe, kui põhjuseta vaatajaid nende väljaselgitamise järel karistada. Kui praegune filter ei tööta, tuleb hoolitseda selle eest, et kõrvalistel isikutel poleks võimalustki võõraste patsientide andmetele ligi pääseda. E-Eesti edulugu on samas ilmne, sest midagi paremat digitaalsest jalajäljest pole, sest vanaaegsel paberkaustal pole kirjas, kes seda uurimas on käinud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee