Maailm

Avaldatud 17. veebruaril, uuendatud 18. veebruaril kell 16.20 ja 21.10

UUE KOROONAVIIRUSE LEVIK: 1875 surnut ja üle 73 000 haigestunu. Viirus tapab peamiselt eakaid (111)

Toimetas Aadu Hiietamm, 18. veebruar 2020 21:10
Terveks ravitud patsient lahkub arstide saatel Wuhani haiglast. Pilt on tehtud 18. veebruaril.Foto: AFP/Scanpix
Hiinas Wuhanis valla pääsenud uue koroonaviiruse Covid-19 ohvrite arv kasvas teisipäevaks ametlikel andmetel 1875ni. Neist on väljaspool Mandri-Hiinat surnud viis inimest – üks Hongkongis, üks Filipiinidel, üks Jaapanis, üks Prantsusmaal ning pühapäeval registreeriti esimene surmajuhtum Taiwanil.

Hiinas lisandus viimase ööpäeva jooksul 98 surnut, neist 72 Wuhanis ja Hubei provintsis. Agentuuri China News teatel suri esmaspäeval koroonaviiruse tagajärjel ka Wuhanis asuva Wuchangi haigla 51aastane peaarst Liu Zhiming.

Samal teemal

Haigestunuid on Hiinas 72 438 ja mujal maailmas 999, vahendab Welt Online. Tervenenud on seni 12 707 inimest.

Hiina teadlased kinnitavad värskes aruandes, et koroonaviiruse tagajärjel ei ole surnud ühtki alla üheksa-aastast last. Üle 80% koroonaviirusega nakatunud inimestest põeb haiguse läbi kergelt ja suuremate kaebusteta. Suremus kasvab järsult vanemaealiste või kroonilisi haigusi põdevate patsientide hulgas.

Väljaspool Mandri-Hiinat on uus koroonaviirus avastatud kokku 28 riigis ja territooriumil. Enim on haigestunuid Jaapanis – 616 (neist 542 Yokahama sadamas karantiinis viibiva ristluslaeva Diamond Princess pardal), järgnevad Singapur 81 ja Hongkong 62 haigusjuhtumiga. Euroopas on kõige rohkem haigusjuhtumeid avastatud Saksamaal – 16.

Hiina võimud rõhutavad, et olukord hakkab stabiliseeruma, sest haigestumiste arv on viimastel päevadel vähenenud. Eksperdid veel nii optimistlikud ei ole, sest infot napib ning Hiina võimude avalikustatud numbrid võivad olla oluliselt vähendatud.  

Viiruse leviku tõkestamiseks keelustati Hubei provintsis kõigi eraautode ja muude transpordivahendite liiklus. Liikuda võivad vaid eriotstarbelised sõidukid.  

Hiina pealinnas Pekingis tuleb kõigil sinna väljastpoolt saabujatel (ka neil, kes tulevad puhkuselt koju tagasi), jääda vabatahtlikult kaheks nädalaks karantiini. 

Hiinas toimub praegu uue koroonaviiruse leviku tõkestamiseks ka kasutatud paberraha desinfitseerimine. Pangad desinfitseerivad jüaane ultraviolettkiirguse ja kõrge temperatuuri abil, panevad siis rahatähed 7-14 päevaks hoiule ning lasevad alles seejärel uuesti käibele, teatas Hiina keskpank. Hubei provintsile aga erandkorras välja nelja miljardi jüaani väärtuses uusi rahatähti.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) juht Tedros Adhanom Ghebreyesus hoiatas, et veel on vara prognoosida, kuhu suunas olukord areneb.

Hiina valitsuse ekspertide rühma juht Zhong Nanshan ütles, et epideemia kõrgpunkt saabub tõenäoliselt veebruari lõpus ning olukorra stabiliseerumist on oodata aprilli lõpuks. 

Jaapani valitsus otsustas esmaspäeval, et ettevaatusabinõuna jäetakse riigis ära keiser Naruhito avalikud sünnipäevapidustused. Keisri sünnipäev on 23. veebruaril. 

 USA võimud evakueerisid esmaspäeval ristluslaevalt Diamond Princess ligi 400 USA kodaniku. Neist 62 inimesel diagnoositi koroonaviirus. Nakatunud peavad jäävad esialgu Jaapanisse, ülejäänud lennutati Tokiost kahe tšarterlennuga kodumaale, kus neil tuleb jääda kaheks nädalaks karantiini. 

Uus murekoht on aga Hollandi kruiisilaev MS Westerdam, mis läinud neljapäeval sõitis Kambodža sadamalinna Sihanoukville'i. Laev, mille pardal oli 1455 reisijat ja 802 meeskonnaliiget veetis eelnevalt kaks nädalat merel, sest Jaapan, Taiwan, Guam, Filipiinid ja Tai keeldusid koroonaviiruse kartuses varem laeva vastu võtmast.

Sihanoukville´is lubati reisijatel laevast lahkuda ja nad suundusid koduteele. Esmaspäeval aga selgus, et ühel Malaisiasse jõudnud 83aastasel  ameeriklannal diagnoositi uus koroonaviirus. Nüüd kardavad eksperdid, et ristluslaevalt MS Westerdam lahkunud reisijad võivad ohtliku viiruse viia mujale maailma. Seetõttu on neil kõigil palutud kodumaal kontakteeruda terviseametiga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee