INIMTÜHI SUURLINN: Shanghais kees varem elu 24 tundi ööpäevas. Nüüd on linn peaaegu inimtühi, kui keegi ei riski kodunt välja tulla.Foto: Reuters/Scanpix
Ohtuleht.ee 16. veebruar 2020 20:42
Hiina võimud teatavad juba kolmandat päeva järjest haigestunute arvu vähenemisest Covid-19 epideemia tekkekohas, Hubei provintsis. Pühapäevastel andmetel on taudi surnud 1670 inimest, haigestunud üle 68 000, kellest Hongkongi ajalehe South China Morning Posti teatel on tervenenud peaaegu 9500 inimest. 

Samas teeb maailmale muret olukord Jaapanis Yokohamas juba paar nädalat karantiinis seisval kruiisilaeval Diamond Princess. Sellel on haigestunud juba 355 turisti pardal olnud peaaegu 4000st. Kaugeltki kõikidelt pole jõutud proove võtta. Jaapani sotsiaalministri Katsunobu Kato sõnul on neid võetud vaid 1219 inimeselt.

Esimesena teatasid Ameerika Ühendriigid, et kavatsevad erilendudega tuua laevalt ära umbkaudu 400 oma kodanikku. Evakueerimine pidi algama eile. Nädalalõpul teatati, et sama tahavad teha Austraalia, Kanada ja Hongkong. Viimase turiste on Diamond Princessil 330.

Laupäeval teatati ka esimesest koroonaviirusesse haigestunud inimese surmast Euroopas. Jaanuari keskel Hubeist Prantsusmaale turismireisile tulnud 80aastane hiinlane kaebas tervise üle juba mõni päev hiljem ja suri nüüd ühes Pariisi haiglas. Ajalehele The Guardian ütles Oxfordi ülikooli ekspert Robin Thompson, et kuigi haigestumisi on Euroopas täheldatud poolesajal korral, pole märke sellest, et haigus oleks kandunud inimeselt inimesele. Eelmiste sarnaste haiguspuhangute, näiteks MERSi puhul, on mõni nõndanimetatud supernakataja suutnud haiguse üle anda isegi 82 inimesele.

New York Times kirjutas eile, et merel ei täheldatud kruiisilaeval Westerdam ühtegi nakatunut. Laev otsis pikalt maabumiskohta, kui riigid järjepanu keeldusid seda oma vetesse lubamast, ja lõpuks sai randuda Kambodžas. Rohkem kui 140 Westerdami pardal olnud reisijat lendas seejärel Malaisiasse Kuala Lumpurisse ja seal avastati, et 83aastane ameeriklanna on haigestunud. Koos temaga oli eile karantiinis veel kuus inimest. Iisraeli asjatundja Eyal Leshem hoiatas, et lennukid, millega inimesi nakkuskolletest ära tuuakse, võivad viirust levitada üle kogu maailma.