Eesti uudised

FAKTIKONTROLL | Kas apteegiketi juht valetab ravimiameti ja sotsiaalministeeriumi kohta? 

Ohtuleht.ee, 14. veebruar 2020 17:59
Foto: Tiina Kõrtsini
Margus Linnamäele kuuluva Terve Pere Apteegi frantsiisijuht Marika Pensa ütles Postimehele antud intervjuus, et ravimiameti kui ka sotsiaalministeeriumi ametnikud jagavad proviisoritele soovitusi, kuidas apteegireformi korral käituda. Õhtuleht uuris, kas väide vastab tõele.

Marika Pensa väide: "Apteekrite huvi meie ettevõtte apteeke osta on olnud vähene, et mitte öelda olematu. Pigem on nii ravimiameti kui ka sotsiaalministeeriumi ametnikud soovitanud proviisoritel oodata, kuni kell kukub ja apteegid suletakse, ning proviisorid hakkaksid alles siis uusi apteeke avama."

Vastab sotsiaalministeeriumi tervisevaldkonna nõunik Katri Eespere: 

Samal teemal

„Riigikogus 24. septembril 2019 toimunud sotsiaalkomisjoni istungil ütles ravimihulgimüüjate liidu esindaja, et nad ei näe ühtegi põhjust omandist loobuda või enne tähtaja saabumist apteeke müüa.

Tõsi on ka see, et kehtiv seadus ei kohusta proviisoreid apteeke ostma ega ka hulgimüüjaid oma apteeke müüma. See on võimalus, mitte kohustus.

Seega, kui proviisorid ei saa hulgimüüjatega kokkuleppele või praegused apteegiomanikud küsivad apteegi eest ebamõistlikult kõrget hinda, siis on proviisoritel võimalik asutada ka uus apteek. Arusaadavalt pole majanduslikult mõistlik rajada praegu uusi apteeke asukohtadesse, kus juba apteegid tegutsevad (näiteks Tõrvas tegutseb hetkel 3 apteeki ning neljandat asutada ei ole tõenäoliselt majanduslikult mõistlik seni, kuni pole teada, mida kolm olemasolevat teha plaanivad).  On ka teada, et apteeke on Eestis ja eeskätt suurtes linnades juba praegu võrreldes teiste lähiriikidega palju.

Lubamatult kaua kestnud ebaselgus seaduse võimaliku muutmise osas on pidurdanud osapoolte ettevalmistusi ning mõjutanud turuosalisi asuma pigem äraootavale seisukohale.

Samas oleme tutvustanud proviisoritele riiklikke toetusmeetmeid apteekide asutamiseks ja Eesti Proviisorite Koja ja Eesti Apteekrite Liiduga koos kaardistanud proviisorite valmisolekut uute apteekide asutamiseks ja palunud neil teha ettevalmistusi apteekide avamiseks, ennekõike nendes piirkondades, kus tänase seisuga nõuetele vastav apteek puudub.

Sotsiaalministeerium lähtub jätkuvalt eeldusest, et kõik turuosalised on seaduskuulekad ja tegutsevad kooskõlas Eesti vabariigis kehtivate seadustega.

Veebruari seisuga on Eestis 187 kõigile nõuetele vastavat proviisorapteeki, lisaks on 34 apteeki osaliselt proviisorite omanduses. Seejuures tegutsevad proviisorapteegid peamiselt keerulisemates tingimustes maapiirkondades ning hulgimüüjad domineerivad suuremates linnades, kus kasumlikkus on kõrgem."

Vastab Ravimiameti kommunikatsioonijuht Kristi Sarap:

"Meil on keeruline intervjueeritava mõttekäiku kommenteerida. Mõistlik oleks paluda tal endal seda rohkem avada ning seda väidet põhjendada. Ravimiamet ei anna soovitusi, millal ja kellega tehinguid teha. Meie soov on see, et ravimite kättesaadavus jätkuks ka pärast 1. aprilli. Ravimiameti ülesandeks on tagada apteekide nõuetekohasus."

Järeldus: Ravimiamet ja sotsiaalministeerium eitavad sellist soovitust. Ehk jääb selgusetuks, millele täpselt Marika Pensa viitab. Millal ja kes on seda millistele
proviisoritele soovitanud? 

Marika Pensa täiendav vastus: "Selliseid soovitusi on riigiametnikud korduvalt jaganud erinevatel ravimialastel konverentsidel, seminaridel ja ravimiameti infopäeval apteekritele. Ühe näitena saab välja tuua sotsiaalministeeriumi kantsleri Marika Priske väljaütlemised Celsiuse korraldatud ravimikonverentsil 2018.aasta sügisel.  Samas 2019. aasta augustis sotsiaalministeeriumi korraldatud pressikonverentsil tõdeti, et "Kui nõuetele mittevastava apteegi omanik ei soovi apteeki müüa, saab proviisor samas või lähistel avada uue apteegi."

Terve Pere Apteek OÜ alla kuuluvad Apotheka apteegid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee