Nädala TOP

TOP 5 | Võidujooks maksurahale 

Elis Kusma, arvamustoimetaja, 14. veebruar 2020, 17:32
Id-kaartFoto: Martin Ahven
Hoolimata maksuameti iga-aastasest kinnitusest, et raha väljamaksmine ei sõltu tuludeklaratsiooni esitamise kiirusest, jagus selle väite paikapidavuse kontrollijaid hulganisti ka siis, kui deklaratsioonide esitamise ametlik tähtaeg polnud veel kättegi jõudnud. Võimalus enammakstud raha otse annetada on elevile ajanud ka mõned abikõlbulikud organisatsioonid: küsija suu pihta teatavasti ei lööda.

Kes kannab kahjud?

Võib vaid ette kujutada, mis tunne on olla valitsusliikmete nahas, kui iga suurem otsus võib kaasa tuua ulatusliku kahjunõude. Ravimiärimees Margus Linnamäe kingib apteegid proviisoritele, ent nõuab riigilt kahjutasu sundvõõrandamise eest; nõude koostamisest on teada andnud põlevkivitöösturidki, kes pelgavad, et kliimapoliitilised eesmärgid hakkavad ärile liiga tegema. Kas tegu on õigluse jaluleseadmisega või alatu hirmutamistaktikaga, selgub ilmselt keerulistes juriidilistes vaidlustes.

Kuhu tõuseb maamaks?

Kui maa turuväärtus on alates viimasest maa hindamisest 2001. aastal keskmiselt 7,2 korda suurenenud, siis kui palju oleks uue hindamise järel õiglane küsida maamaksu? Maksukirve löögitugevuse määravad valitsus ja omavalitsused, kes saavad kohendada maksumäära. Kummaliselt kõlab aga maksutõusust rääkivale riigihalduse ministrile appi tõtanud oravate sedastus, et maade pikalt hindamata jätmine on paratamatus – justkui poleks neid vahepeal tüüri juures olnudki.

Keeleõppe pidur

Ida-Virumaa koolijuhtide mure, et venekeelsete õpilaste osakaal eestikeelse õppekavaga koolides üha suureneb, ent õpetajad ei jaksa aine selgeks tegemise kõrvalt ka keelt õpetada, jahmatab: aastaid on venekeelsete koolide eesti keelele üleminekule vastu punnitud, ent nüüd, kus lapsevanemad viivad lapsed vabatahtlikult eesti kooli, napib hoopis poliitilist (ja rahalist) tuge. Nii pole haridusminister kolme kuu jooksul mahti leidnud direktoritele kirjalikult vastatagi, ümarlauast rääkimata.

Maksuteade paistab kahtlane?

Tõrke tõttu riigi infosüsteemides saatis maksuamet laiali vigased maamaksuteated, pannes inimestele kohustuse ise kohalikku omavalitsusse helistada ja uurida, kas väljastatud arve on ikka õige. Hea seegi, et 390 000 teatesaaja jooksutamise absurd jõudis kiirelt kohale ametilegi, mis lubas üksnes valeteate saanutele edastada personaalse teavituse. Mis valesti, see uuesti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee