Maailm

RAHVASTE INTELLIGENTSUSE EDETABEL: mitmendal kohal maailmas on eestlased? (71)

Toimetas Greete Kõrvits, 14. veebruar 2020 17:12
Eestimaalased võivad oma tarkuse tasemega igati rahule jääda.Foto: Alar Truu
Ajakiri Forbes kirjutab vastuolulisest uuest raamatust, mille autorid panid intelligentsuse skaalal ritta kõik maailma riigid. Selle kohaselt elavad planeedi targimad inimesed Jaapanis, ent kuidas on lood eestlastega?

Oma raamatus „The Intelligence of Nations“ („Rahvaste intelligents“) üritasid Richard Lynn ja David Becker kokku koguda ja võrrelda infot kõigi maailma riikide IQ-taseme kohta. Nimekiri ise polnud eesmärk omaette, vaid autorid osutavad ka tõsiasjale, et ühe rahva tarkus ütleb reeglina palju ka selle ühiskonna, rikkuse ja ebavõrdsuse, tervise ja majanduse kohta. Mõned skeptikud aga leiavad, et IQ-de arvutamine mingi tõsiseltvõetava tulemuseni ei vii, eriti kuna paljudes vähem arenenud riikides on ligipääs sellistele andmetele väga piiratud. Kriitikud ei suhtu hästi ka kahjulikke stereotüüpe kinnistavatesse tulemustesse, mis maalivad arengumaadest rumala, Aasia riikidest ja Euroopast aga intelligentse pildi.

Raamatu järgi on kõige kõrgem kollektiivne IQ erinevatel Aasia riikidel, maailma esikohal seisab Jaapan. Esiviisikus järgnevad talle Taiwan, Singapur, Hongkong ja Hiina. Lynn ja Becker oletavad, et lisaks koolisüsteemile, mis paneb palju rõhku reaalainetele, võib nendes riikides reeglina tähendada, et üldiselt on inimestel hea ligipääs tervishoiule ja tervislikule toidule. Terves kehas terve (tark) vaim.

Järgmisest rühmast leiab rea Euroopa riike, nende seas ka Eesti. Kogu maailmas asetume me autorite hinnangul kaheteistkümnendale kohale, mis on igati respektaabel tulemus. Meist eespool leiab Valgevene, Soome, Liechtensteini, Saksamaa ning Hollandi (7.-11. koht). Koha võrra tahapoole jääb meist Luksemburg. Taas leiavad raamatu autorid, et küllap aitavad eurooplaste tarkusele kaasa hea haridussüsteem ning korralik toitumine.

Mõned suurriigid leiab veidi kaugemalt. Kanada asub 16., Ühendkuningriik 20., USA 29. ning Venemaa 35. kohal. Edetabeli viimased kolm riiki on Nepal, Sierra Leone ja Libeeria, tõestades autorite hinnangul seda, et rahva majanduslik edu tagab ka teadmiste kõrge taseme.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee