Juhtkiri

Juhtkiri | Pole kooli, pole probleemi? (11)

Ohtuleht.ee, 13. veebruar 2020, 18:30
Haridus- ja teadusministeeriumi otsus jätta Võrumaal asuv Krabi kool tegevusloata on umbes sama, kui peavalu ravimine giljotineerimise abil. Nii pea eraldamine kehast kui ka kooli sulgemine keset õppeaastat on kõige lihtsamini läbiviidavad tegevused, milleks ei pea ilmtingimata probleemi olemusse süüvima ega ka end keerulisemate lahenduste leidmisega vaevama.

Tegu ei ole hariliku kooliga. Seal õppis 65 erivajadustega last üle Eesti, kes elasid kohapeal õpilaskodus. Kindlasti lähtus haridusministeerium tegevusloata jätmise puhul eelkõige õpilaste huvidest, kuid just siia võib olla koer maetud. Ei kiirusta ju enamik koole erivajadustega lapsi avasüli vastu võtma. Seda küll tehakse seaduse sunnil, kuid sellise õpilase vastuvõtmine kooli, kus pole tema jaoks vajalikke tingimusi ega spetsialiste, tekitab probleeme kõigile osapooltele – alates koolijuhtidest ja õpetajatest ning lõpetades teiste laste ja nende vanematega. Võrumaalt lahkumine ja uues kohas sisseseadmine tähendab suurt elumuutust, millega lapsevanematel võib kaasneda suuri probleeme ja millega õpilane ei pruugi kergelt kohaneda. See tähendab halvemal juhul, et noorel jääb pooleliolev klass kevadel lõpetamata või haridustee sootuks pooleli.

Seega – kuigi koolile on palju etteheiteid, võib selle sulgemise tulemus olla õige proosaline: mujalt ei pruugi ärasaadetavad õpilased saada sedagi, mida pakkus neile maa sisse trambitud Krabi kool. Panna see pauguga kinni, enne kui on mõeldud, mis lastest edasi saab, on aga lühinägelik.

Praegu loetleb ministeerium, kuidas ta aitab kaasa õpilaste ümberpaigutamisele, tehes koostööd nende sissekirjutusjärgsete omavalitsustega, pakkudes uutele koolidele rahalist tuge ja kohtudes õpilaste vanematega. Kripeldama jääb aga küsimus, et kui ministeerium oleks keelamise asemel murdosagi õpilaste ümberasustamisele kuluvast energiast kulutanud Krabi kooli aitamisele, siis poleks seda olnudki vaja võib-olla sulgeda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee