Maailm

Avaldatud 13. veebruaril

RIIGIREETMINE!? Vene abielupaari pulmas jäi fotole FSB agent (8)

Aadu Hiietamm, 14. veebruar 2020, 08:30
EELUURIMISE ALL: Antonina Zimina ja Konstantin Antonets. Foto on tehtud 2015. aastalFoto: Facebook
Moskvas Lefortovo vanglas ootavad oma saatust Kaliningradi elanikud Antonina Zimina ja Konstantin Antonets, kes abiellusid 2015. aasta aprillis. Naine vahistati 2018. aasta juunis ja mees mullu suvel. Pärast põhjalikku uurimist esitas Venemaa föderaalne julgeolekuteenistus (FSB) sel nädalal kahtlusalustele süüdistuse riigireetmises ning kohtus süüdimõistmisel ähvardab neid kuni 20 aastat vanglat, vahendab ajaleht Kommersant.  

 Antonina Zimina ja Konstantin Antonetsi kohta koostatud mahukas uurimistoimikus on 12 köidet.  Föderaalne julgeolekuteenistus (FSB) ei ole süüdistuse detaile avalikustanud, kuid ajalehe Kommersant andmetel süüdistatakse abielupaari FSB Kaliningradi valitsuse operatiivtöötaja isiku paljastamises Läti luurele.

Antonina ZiminaFoto: Facebook

Täpsemalt viibis 2015. aasta aprillis Kaliningradis toimunud Antonina Zimina ja Konstantin Antonetsi pulmas ka naise ülikoolikaaslane Maksim (koos õpiti Kaliningradis Immanuel Kanti nime kandvas Balti föderaalses ülikoolis), kes pärast õpingute lõppu oli asunud tööle FSB-s. Maksimil on kapteni auaste ja mõnedel andmetel tegutses ta vastuluures.

FSB töötaja pulmas oma tööst saladust ei teinud 

Antonina Zimina isa Konstantin  Zimin meenutas, et tublisti napsutanud Maksim ei teinud pulmalauas istudes oma tööst saladust. Ta jagas ka visiitkaarte ja lubas end koos pulmakülalistega pildistada.

Pulmas viibisid  Antonina Zimina töökaaslased ja tuttavad Lätist ning mõnedel andmetel ka Leedus elavad sugulased. Antonina Zimina ise saadeti 2015. aastal Vilniusest liigse Venemaa kiitmise eest jõuga Venemaale.  FSB ärkas siis, kui pulmas Maksimist tehtud video ja fotod jõudsid sotsiaalvõrgustike kaudu Läti telesaatesse. 

VANGLA: Sissepääs Lefortovo vanglasse Moskvas.Foto: AP/Scanpix

Antonina Zimina peeti kinni 4. juunil 2018. Naine töötas sel ajal sõltumatu eksperdina Gortšakovi-nimelises avaliku diplomaatia toetusfondis ja juhtis ka Balti kultuuridialoogi keskust. Olgu lisatud, et Eesti välisluureameti 2018. aasta raportis nimetatakse Gortšakovi-nimelist avaliku diplomaatia toetusfondi Kremli ambitsioonikaks tööriistaks. Kremli heaks töötamine paraku Antonina Ziminat vahistamisest ei päästnud. Ta ootab oma saatust Moskvas Lefortovo vanglas. 2019. aasta juulis vahistati ka Antonina Zimina abikaasa Konstantin Antonets, kes sel ajal töötas ühes Moskva õigusbüroos. 

Konstantin AntonetsFoto: Facebook

Agentuuri TASS andmetel süüdistab FSB Antonina Ziminat selles, et just tema saatis pulmas viibinud FSB töötaja foto Lätti. Mõnedel andmetel olevat ta ühtlasi kinnitanud vastuseks Lätist tulnud küsimusele, et Maksim on tõepoolest FSB töötaja. Milles on Konstantin Antonetsi konkreetne süü, seda ei ole avalikustatud. 

Paar end süüdi ei tunnista

Agentuuri TASS andmetel Antonina Zimina ja Konstantin Antonets end süüdi ei tunnista. Kohtus süüdi jäämisel ähvardab neid kuni 20 aastat vanglakaristust.  

Advokaat Ivan Pavlov on süüdistust nimetanud alusetuks. „Kas tõesti saab karistada FSB töötaja kohta käiva info levitamise eest, kui kõik niigi teadsid, et see inimene töötab FSB-s. Ma ei mõista, milles seisneb selle info saladus?“ arutles advokaat. 

Ivan Pavlovi juhitava inimõiguslaste ühenduse Komanda 29 andmetel mõisteti Venemaal aastatel 1997 - 2017 riigireetmises ja spionaažis süüdi sadakond inimest.  

Samal teemal

16. detsember 2018, 22:02
Venemaal trellide taha pandud CIA spioon nõuab Trumpilt abi
13. märts 2015, 18:50
Venemaa võimud loobusid seitsme lapse ema süüdistamises riigireetmises
4. veebruar 2015, 07:00
Riigireeturiks tembeldatud Svetlana pääses vanglast

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee