Maailm

Afganistani naistreeneri lemmiklooma tapnud julmur: „Naine ei tohi koera omada.“ (19)

Toimetas Aare Kartau, 13. veebruar 2020, 14:18
Siberi husky. Foto on illustreeriv.Foto: Pixabay
Lääne-Afganistanis tapeti külmavereliselt spordientusiastist naise siberi husky. Ründajad ütlesid looma perenaisele, et „naine ei tohi koera omada“. Murtud afganistanlanna perekonna arvates soovisid mehed eduka naise julmalt paika panna.

Afganistani naine Sahba Barakzai on ähvardustega harjunud, kirjutab BBC. Ta on juba 10 aastat Afganistani suuruselt kolmandas linnas Heratis lastele karated õpetanud. Samuti on ta linnas esimene naine, kellele kuulub tütarlastele keskenduv rattasõiduklubi. Riigis, kus vähem kui 20 aastat tagasi ei lubatud naistel üksinda tänavatel ja isegi tööl või koolis käia, on Sahba õe Setayeshi sõnul jalgrattaga sõitvad tüdrukud siiani tabu. Mõned kogukonnaliikmed on Sahba tegevusele agressiivselt reageerinud, ent see aktiivse naise sihikindlust ei murdnud – kuni viimase räige juhtumini. „Meie vanemad olid mures, et tema elu on ohus. Me nägime seda oma silmaga eelmisel nädalal,“ kinnitas Setayesh.

Võigas intsident šokeeris Sahbat ja tema perekonda. Noor ja aktiivne naine, tema vanemad ja kaks õde otsustasid loodusesse matkama minna, nagu neile igal reedel kombeks. Nad võtsid loomulikult kaasa ka vaid mõned kuud tagasi perekonnaga liitunud koera – taevasiniste silmadega siberi husky Asemani. Õnnetuseks ei kujunenud matkast sel korral lõbusat ajaviidet, vaid hoopis verine tragöödia. 

Kui jalutuskäik oli kestnud umbes kaks tundi, ilmus perekonna juurde tundmatu mees ning tulistas koera neli korda. Sabha jooksis Asemani elutu keha poole ning anus, et ründaja lõpetaks. Naine haaras koera surnukeha sülle ning hakkas auto poole jooksma, ent teda peatas tulistaja, kellega oli liitunud veel mitmeid teisi mehi. Koeratapja käskis Sabhal loom maha jätta, sest „naisel pole õigust koera omada“. Hirmunud perekonnal ei jäänud muud üle kui lahkuda. Intsidendist ei teatatud ka politseisse, sest Sabha pidas seda tarbetuks: „Ma tean, et mitte midagi ei juhtu. Iga päev tapetakse riigis kümneid inimesi ning keegi ei tunne end selle eest vastutavana.“

Sabha tunnistas, et päeval, mil ta Asemani koju tõi, uuris ta internetist, et koerad võivad elada 14aastaseks ja kauemgi. „Ma olin kurb, kui mõistsin, et Aseman elab koos minuga vaid 14 aastat. Ma ei uskunud aga, et mu kallis Aseman elab vaid seitse kuud ja ta tapetakse,“ lausus leinav naine.

Sabha õe Setayeshi sõnul on kogu pere juhtunust täielikus šokis ega suuda veretööd unustada. Naine väitis, et löödud õde otsustas juhtunu järel oma spordiklubi sulgeda ning loodab riigist lahkuda ja üle piiri Iraani suunduda. „Aseman oli Sabhale tütre eest,“ tõdes Setayeshi. „Me ei tea siiani, mis nende eesmärk oli, ent usume, et rünnaku põhjustas tema karjäärivalik,“ spekuleeris õde Setayesh. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee