Maailm

Avaldatud kell 8, uuendatud kell 12.20

USA EELVALIMISED: New Hampshire’i osariigis võttis demokraatidest võidu Bernie Sanders ja vabariiklastest Donald Trump (21)

Toimetas Aadu Hiietamm, 12. veebruar 2020 14:30
Bernie Sanders Foto: AP/Scanpix
New Hampshire´i osariigis teisipäeval toimunud demokraatide eelvalimised võitis vasakpoolne kandidaat Bernie Sanders 26% häältega.

Teisel kohal on 24,4%ga South Bendi endine linnapea Pete Buttigieg ja kolmandal 19,8%ga Minnesota senaator Amy Klobuchar.

Järgnevad Massachusettsi senaator Elizabeth Warren 9,4% ja endine asepresident Joe Biden 8,4%ga häältest.

Samal teemal

"See võit siin on Donald Trumpi lõpu algus," ütles Vermonti senaator Bernie Sanders ning lubas rahvale õiglasemaid makse ja tervishoiureformi.

Demokraatide järgmised eelvalimised toimuvad 22. veebruaril Nevada osariigis ja 29. veebruaril Lõuna-Carolina osariigis. Võitlust partei ametlikuks presidendikandidaadiks saamiseks jätkavad veel kaheksa kandidaati. 3. märtsil seisab aga ees superteisipäev, siis toimuvad eelvalimised 13 osariigis. Superteisipäeval lülitub valimistesse ka miljardär ja New Yorgi endine linnapea Michael Bloomberg.

Demokraadid valivad ametliku presidendikandidaadi 13.–16. juulil Milwaukees toimuval valimiskongressil. Ametlikuks presidendikandidaadiks saamiseks tuleb valimiskongressil saada vähemalt 1991 delegaadi hääled. Praegu on Pete Buttigieg´il 23 ja Bernie Sandersil 21 delegaadi toetus.  

Vabariiklaste leeris puuduvad president Donald Trumpile arvestatavad konkurendid. Trump kogus New Hampshire´is eelvalimistel 83% häältest.  Massachusettsi osariigi endine kuberner Bill Weld rahuldus 12% häältega. 

Vabariiklased kinnitavad oma ametliku presidendikandidaadi 24.-27. augustil Charlotte´is toimuval valimiskongressil. 

USA presidendivalimised toimuvad 3. novembril. 

Samal teemal

05.01.2020
PIINLIKU ÄPARDUSE LAHENDUS? Näib, et USA esimesed eelvalimised võis võita noor Pete Buttigieg
04.01.2020
KAOS: USA demokraadid häbistasid end Iowa eelvalimistel
02.01.2020
Eelvalimised algavad: demokraadid otsivad Trumpile vastast