Maailm

Avaldatud 12. veebruaril, täiendatud 13. veebruaril kell 15.20

HÜPPELINE KASV: koroonaviirus Covid-19 on võtnud elu 1370 inimeselt. Ekspert: halvimal juhul sureb üle 45 miljoni inimese (221)

Toimetas Aadu Hiietamm, 13. veebruar 2020 15:20
Gabriel Leung Foto: AP/Scapix
Hiinas Wuhanis valla pääsenud uue koroonaviiruse Covid-19 ohvrite arv kasvas Hiinas neljapäeva hommikuks ametlikel andmetel 1367ni. Ööpäevaga lisandus 242 surnut, kõik Wuhanis ja Hubei provintsis. Väljaspool Hiinat on surnud kolm inimest. Neist üks Hongkongis, üks Filipiinidel ja üks Jaapanis. Hongkongi ülikooli juhtiv epidemioloog, professor Gabriel Leung hoiatas: kui uue koroonaviiruse levikut ei suudeta takistada, siis tuleb valmis olla õudusstsenaariumiks, kui sureb üle 45 miljoni inimese, vahendab ajaleht Merkur.

Haigestunuid on Hiinas 59 822 ja mujal maailmas 582, vahendab 20 Minuten Online. Viimased uuringud näitavad, et uus koroonaviirus nakatab rohkem mehi. Nii on haigestunutest 54% mehed, keskmise vanusega 56 aastat. 

Hiinas öeldi surnute ja haigusjuhtumite hüppelise kasvu põhjenduseks, et haiguse diagnoosimisel kasutatakse varasemast laiemat definitsiooni. 

Neljapäeval tuli Hiinast teade, et koroonaviiruse leviku tõttu tagandati ametist Hubei provintsi parteijuht Jiang Chaoling. Tema asemele määrati senine Shanghai linnapea Ying Yong.

Kiirabiautod Yokahama sadamas kruiisilaeva Diamond Princess juures. Foto: EPA/Scanpix

Väljaspool Hiinat on uus koroonaviirus avastatud 27 riigis ja territooriumil. Enim on haigestunuid Jaapanis – 248 (neist 218 Yokahama sadamas karantiinis seisval ristluslaeval Diamond Princess).

Euroopas on kõige rohkem haigusjuhtumeid avastatud Saksamaal – 16. Neist kaks lisandus teisipäeval.

Suurbritannias tõusis haigestunute arv esmaspäeval neljalt kaheksale ja kolmapäeval üheksale, kui Londonis diagnoositi esimene haigusjuht.  Suurbritannia valitsus kuulutas uue koroonaviiruse  tõsiseks terviseohuks.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) juht Tedros Adhanom Ghebreyesus hoiatas teisipäeval, et Covid-19 kujutab endast kogu maailmas tõsist ohtu. WHO teatel käib praegu vaktsiini väljatöötamine, kuid esimesed inimkatsed algavad alles kolme kuni nelja kuu pärast ning kasutusele saab vaktsiini tõenäoliselt võtta alles 18 kuu pärast. Seetõttu tuleb riikidel ärgata ja kuulutada Covid-19 vaenlaseks nr. 1.

WHO juht ütles uue koroonaviiruse nime selgitamisel ajakirjanikele, et silp "Co" tähistab "koroonat", "vi" tähistab viirust ja "d" tähistab "haigust" (inglise keelest "disease").

Mainekas Robert Kochi instituut Berliinis hoiatas, et veel ei ole selge, kas uue koroonaviiruse levik suudetakse peatada. Seetõttu püsib pandeemiaoht.

Hongkongi ülikooli juhtiv epidemioloog, professor Gabriel Leung hoiatas  juba varem, et kui uue koroonaviiruse levikut ei suudeta takistada, siis võib nakatuda 60% maailma elanikkonnast. Valmis tuleb olla õudusstsenaariumiks, kui sureb üle 45 miljoni inimese, vahendab ajaleht Merkur. Gabriel Leung soovitab seetõttu teistel riikidel valmistuda samasuguseks olukorraks nagu praegu on Hiinas.

Korraldajad otsustasid seoses koroonaviiruse levikuga ära jätta 24.–27. veebruaril Barcelonas toimuma pidanud mobiilse tehnoloogia tööstuse suurürituse Mobile World Congress, mida koos samal ajal toimuva messiga on varasematel aastatel külastanud 100 000 inimest.

Vietnamis sundis hirm koroonaviiruse Covid-19 leviku ees panema neljapäeval mitme külaga Son Loi kommuuni, kus kokku elab 10 000 inimest, vähemalt 20 päevaks karantiini. Tegemist on esimese suurema karantiinitsooniga väljaspool Hiinat. 

Hongkongis otsustasid kohalikud võimud, et koolid jäävad suletuks kuni 16. märtsini.

USA lennukompanii United Airlines otsustas pikendada lennukeeldu Hiinasse vähemalt aprilli lõpuni. Senise kava järgi pidid lennud uuesti algama 21. veebruaril. 

Senaator Tom Cotton Foto: ZUMAPRESS/Scanpix

Mõnevõrra ootamatult asus USA vabariiklik senaator Tom Cotton toetama vandenõuteooriat, mille järgi Wuhanis alguse saanud uus koroonaviirus võib olla biorelv, mis pääses valla samas linnas asuvast Hiina sõjatööstuse superlaborist, vahendab CNBC.  

Samal teemal

16.02.2020
VÄRSKE INFO: uus koroonaviirus on võtnud elu ligi 1700 inimeselt, väljaspool Mandri-Hiinat on surnuid viis
13.02.2020
KOROONAVIIRUS EI MORJENDA: jaapanlaste kinnitusel olümpiamängud ohus ei ole
11.02.2020
UUS KOROONAVIIRUS: juba 1018 surnut. Ekspert: nakatuda võib 60 protsenti maailma elanikkonnast
10.02.2020
VIDEO | KOROONAVIIRUS HIINAS: käib võidujooks surmaga

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee