Juhtkiri

Juhtkiri | Kingitud apteegi suhu ei vaadata? (8)

Ohtuleht.ee, 11. veebruar 2020, 18:19
Margus Linnamäe vähem kui kaks kuud enne apteegireformi jõustumist antud lubadus viia apteegiäri seadusega vastavusse ei toonud asjasse selgust, vaid suurendas segadust veelgi enam. Ta kinnitab, et annab apteegid proviisoritele tasuta. Heategevus pole ju keelatud, kuid mille alusel siis riigilt kahjutasu nõuda? Hüvitist võib küsida sundvõõrandamise eest, aga kas niisama loovutamine ikka on seda? Segadust tekitabki too ebamääraselt formuleeritud apteekide äraandmine, eriti kui nonde lepingute tingimusi ei avalikustata. On ju võimalik, et proviisor peab senisele omanikule hakkama maksma mingis vormis tasu või siis nähakse ette, et ravimeid tohib müügiks osta vaid kindlalt hulgifirmalt.  

Hinnanguid võimalike nõuete suuruse kohta oli mitmeid. Neist krõbedaimaga tuli kärmelt välja rahandusminister Martin Helme, rääkides 125 miljonit eurost. Samas võib apteekidest loobumine isegi ilma riigilt hüvitise saamiseta kasulik olla, kui sel moel õnnestub vabaneda kahjumist.  

Eelnev pole mitte ainult niisama jutt või teooria, sest osa proviisoreid oli juba enne Linnamäe lahket lubadust hakanud oma ettevõtteid asutama. Aktiivne kulissidetagune sebimine annab aimu, et erinevalt apteekide hoiatusstreigiga antud ähvardavast muljest, nagu võiks suur osa Eestist reformi tulemusel apteekideta jääda, ei kavatse keegi niisama lihtsalt äritegemisest loobuda. Senised sammud ütlevad selgelt, et vähemalt pole silmapiiril ulatuslikku sulgemist.

Kas aga reform täidab oma eesmärgi, kui apteegid „antakse“ proviisoritele, kuid hulgimüüjad jääksid samaks, ning mujalt ei tohiks endistviisi ravimeid müügiks hankida? Seni ei teata isegi seda, milline on apteegireformi õnnestumise hindamise kriteerium. Kui apteekide omandisuhted aetakse juriidilise abrakadabraga segaseks ning apteegikülastaja jaoks ei muutu midagi paremaks (loe: odavamaks), siis milleks kogu see vaev?

Rahva seisukohast on põhimure, et apteekide säilimise kõrval oleks neis tagatud ka vajalike ravimite kättesaadavus. Samuti saab olema huvitav, kas uutes proviisoriapteekides langevad hinnad seniste sõltumatute proviisoriapteekide – mida on turul küll ülivähe – tasemele või jäävad sendi täpsusega seniste ketiapteekide hindade juurde.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee