Maailm

LÄHIS-IDA RAHU JULGEOLEKUNÕUKOGUS: Eesti ei tahtnud USAd kritiseerival hääletusel osaleda, lõpuks jäeti see üldse ära (11)

Viljar Voog, 11. veebruar 2020, 16:51
Palestiinlaste president Mahmoud Abbas ÜROs.Foto: Li Muzi / Imago / Scanpix
Eesti aja järgi teisipäeval kell 17.00 algab ÜRO julgeolekunõukogu istung järjekorranumbriga 8717. Arutuse all on olukord Lähis-Idas ja esialgu oli plaanis lauale panna ka resolutsioon, mis kritiseerinuks USA Lähis-Ida rahuplaani. Eesti oleks jätnud selle osas hääletamata, väidab AFP. Lõpuks aga hääletust vaja polnudki.

Palestiina küsimuse arutamiseks kutsuti teisipäeval julgeolekunõukogu ette nii palestiinlaste president Mahmoud Abbas kui ka Iisraeli ametlik esindaja. Abbasi hinnang jaanuari lõpus välja käidud USA rahuplaani osas, mis lubas küll palestiinlastele omariiklust, kuid nõudis neilt suuri territoriaalseid järeleandmisi, on väga kriitiline. Mingit ametlikku vormi tema sõnumile julgeolekunõukogus ei anta.

Samal teemal

Palestiina ja selle liitlased lootsid, et ehk on võimalik anda nende vastumeelsusele rahuplaani osas julgeolekunõukogu resolutsiooni vorm, milleks pidanuks 15 nõukogu liikmest leidma üheksa toetajat. Tegu olnuks sümboolse žestiga, sest USA-l on julgeolekunõukogus vetoõigus, mida oleks kahtlemata kasutatud, aga asi seegi.

Palestiinlaste esimesel välja käidud resolutsioonitekstil, mille taga seisid julgeolekunõukogu liikmetest Indoneesia ja Tuneesia, polnud võimalustki läbi minna. Selle peale pehmendati pakutud keelekasutust, kuid seegi ei leidnud piisavate liikmesriikide toetust. Palestiinlaste esindaja väitel ei saa öelda, et resolutsioon võeti laualt ära, sest seda polnud kundagi seal olnudki – käisid üksnes arutelud, milline tekst võiks välja näha ja need jätkuvad, vahendab Al Jazeera. Samamoodi nimetati alusetuks kõlakaid, et USA olevat avaldanud survet oma liitlastele, et need kindlasti resolutsioonile vastu seisaksid.

AFP andmetel kavatsesid vähemalt kaks Euroopa Liidust pärit julgeolekunõukogu liiget – Saksamaa ja Eesti – jätta hääletusel osalemata. Enne teisipäevast istungit, neli ÜRO julgeolekunõukokku kuuluvat Euroopa Liidu riiki (ja Poola, kes lahkus nõukogust eelmise aasta lõpus), ütlesid ühises avalduses, et USA plaan läheb rahvusvaheliselt kokkulepitud parameetritest välja.

„Ühtegi Lähis-Ida teemalist resolutsiooni julgeolekunõukogus hääletusele pandud ei ole. Resolutsiooni plaaniti, kuid teksti algatajad otsustasid selle esitamisest hetkel loobuda. Üldise põhimõttena otsustame oma hääletuskäitumise üle läbirääkimiste lõppedes – kui on selge lõplikult kokkulepitud tekst,“ kommenteeris Õhtulehele AFP väidet välisministeeriumi meedianõunik Britta Tarvis.

Välisminister Urmas Reinsalu andis teisipäeval riigikogu ees aru Eesti välispoliitika kohta ning puudutas ka Iisraeli-Palestiina küsimust. „Lähis-Ida rahuprotsessis on toimunud oluline areng Ameerika Ühendriikide uue rahuplaani esitamisega, mis on leidnud laialdast vastukaja. Tervitame USA juhtrolli, sest ilma USA algatuseta rahuprotsessis edasiminekut pole. Oluline on taasalustada dialoogi konflikti osapoolte vahel, sest ainult läbirääkimised võivad viia õiglase ja püsiva rahuni. Edu saavutamiseks on vajalik Ameerika ja Euroopa ühtne vaade selles küsimuses,“ ütles Reinsalu.

Julgeolekunõukogu Palestiina küsimust puudtaval istungil osalevad ka ÜRO peasekretär António Guterres ja Lähis-Ida rahuprotsessi erikoordinaator Nikolay Mladenov.

Prior to Tuesday's meeting, the four EU members of the UN Security Council -- Belgium, Estonia, France and Germany -- plus Poland, which has just left the council, said in a joint statement that the U.S. plan "departs from internationally agreed parameters."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee