Juhtkiri

Juhtkiri | Sambatüli ainult põhiseadusega ei lahenda (25)

Ohtuleht.ee, 10. veebruar 2020, 18:23
Presidendi otsus saata pensionireform riigikogule tagasi algatas seaduses ettenähtud protseduuri, mille tulemusel reformikava ka teistkordse tagasilükkamise puhul läheb juba riigikohtule hindamiseks. Kuid praegu on tegu varasemate analoogsete riigikokku tagasi saadetud seadustega võrreldes märksa tuleohtlikuma olukorraga, sest poliitikud on kütnud vägagi kõrgeks suure osa inimeste ootused pensionisambast raha kiirelt kätte saada. 

Ses suhtes tasuks kõigil asjaosalistel peeglisse vaadata ja selgeks teha, miks oleme sellisesse seisu jõudnud. Pankurite poolelt tunnistas Erkki Raasuke äsja, et probleem algas fondide liigkõrgete, ligi kahe protsendini ulatunud teenustasude kehtestamisest. Nii võis tekkida absurdne olukord, kus pensionikoguja palgast tehtud aastasest sissemaksest suurem osa võis minna mitte tulevaseks pensioniks, vaid fondi teenustasudeks. 

Võimalikuks sai see osutuda vaid seetõttu, et poliitikud seda fondidel teha lubasid ja nood ei häbenenud pakutud võimalust kasutamast. Ka praegu ei häbene fondid tunnistada, et varade vähenemisel võidakse hakata uuesti teenustasusid tõstma. Siin peitubki kogu sambareformi konks – fondidele ja seltsidele garanteerib riik kindla rahavoo, ainus, kellele keegi ei garanteeri midagi, on õnnetu pensionikoguja.

Kui aga rääkida praeguseks sõlmitud pensionilepingute tühistamise võimatusest, tasub meeles pidada sedagi, et hoopis riik taganes esimesena omaenda lubadustest, kui loobus masu ajal ühepoolselt sissemaksetest sambasse.

Kriitikat ei kannata ka poliitikute varasem lemmiklause, et kui inimene maksab palgast kaks protsenti sambasse, lisab riik omalt poolt neli protsenti. Selle valega peibutati paljud teise sambaga ühinema, pärast aga selgus, et riik ei lisa midagi, vaid võtab selle neli protsenti hoopis inimese esimesest sambast maha.

Praegu on tegu ülestõusuga poliitikute ja pankade poolt rahvale pealesurutud ebaõigluse vastu. Seega tuleb muudatuste vastastel hoolega mõelda, kuidas praegust vaidlust reformi põhiseadusele vastamise üle rahvale arusaadavasse keelde tõlkida. Ootused reformi suhtes on niivõrd kõrgeks aetud, et pelgalt põhiseadusega lajatades praegust vastuolu ei lahenda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee