Maailm

Eesti edulugu Austraalia ajalehe esikaanel: kuidas on meie õpilaste teadmised nii oivalised? (66)

Toimetas Aare Kartau, 10. veebruar 2020 11:39
10. veebruari The West Australiani esikülg.Foto: Lugeja foto
Austraalia väljaanne The West Australian alustas viieosalist uurimistööd oma koolisüsteemi puuduste kohta, mida iseloomustasid detsembris avalikustatud PISA testi tulemused. Esimeses osas tõi ajaleht eeskujuks Eesti õpilaste eduloo.

Austraalia ajakirjanik kirjeldab esikaaneloos Eestit kui kunagist Nõukogude Liidu koosseisu kuulunud riiki, kus talved kestavad näiliselt igavesti ning mobiiltelefonid olid kunagi luksuskaubaks. Nüüd on aga asjalood muutunud ning rahvaarvult isegi Perthi linnast väiksem Eesti on riik, kus sündis Skype ning mitmed teised maailma muutvad idufirmad. 

Samal teemal

Austraalia pidi hiljuti avaldatud OECD (Majanduskoostöö ja Arengu organisatsioon) korraldatud PISA testi tulemustes sügavalt pettuma. Selgus, et sealsete kooliõpilaste haridustase on märgatavalt halvenenud. Minevikus Austraaliast tunduvalt kehvemas seisus olnud Eesti, Iirimaa ja Kanada olid nüüd lõunapoolkeral asuvast riigist möödunud. Eesti õpilaste tulemused näitasid, et nad on 79 riigi hulgas teaduses 4., lugemises 5. ja matemaatikas 8. kohal. Austraalia samad näitajad olid 15., 16. ja 29. koht.

Ajaleht võtabki vaatluse alla just Eesti eduloo, mis tegi mitte-Aasia riikidest PISA edetabelis parima tulemuse. Austraalia haritlased mõistavad, miks palju lisatunde võtvad Aasia õpilased nii edukad on, ent Eesti teismeliste suurepärane tulemus oli neile müsteeriumiks. 

Seda arvestades külastas detsembris Eestit Austraalia Haridusuuringute nõukogu esimees Geoff Masters, kelle sõnul panustavad meie koolid tugevalt matemaatikale ja teadusele. „Nende õpetajad tunduvad olevat väga hea ettevalmistusega,“ kirjeldas Masters. Meest hämmastas kõige rohkem asjaolu, et siinsed õpilased on õppimisele pühendunud ja töötavad selle nimel kõvasti. „Ma usun, et see on osa Eesti kultuurist – haridus on väga kõrgelt hinnatud ning tugev tööeetika läbib kogu Eesti ühiskonda.“ Austraalia haridusekspert tunnustas ka asjaolu, et vanemad õpilased teevad järgmiseks päevaks kaks kuni kolm tundi kodutöid.

The West Australian tsiteerib Eesti haridusminister Mailis Repsi sõnu, et Eesti koolides on kõik tasuta: „Meil ei pea maksma õpikute, koolilõunate ega koolitranspordi eest.“ Samuti tõi loo autor kiitvalt esile, et Eestis kasutatakse palju digitaalseid õppevahendeid, ent ka traditsioonilised tegevused on hinnatud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee