Maailm

Avaldatud 10. veebruaril, uuendatud 11. veebruaril kell 20.50

UUS KOROONAVIIRUS: juba 1018 surnut. Ekspert: nakatuda võib 60 protsenti maailma elanikkonnast (146)

Toimetas Aadu Hiietamm, 11. veebruar 2020, 20:50
Wuhanis. Pilt on tehtud 11. veebruaril. Foto: SIPA/Scanpix
Hiinas Wuhanis valla pääsenud uus koroonaviirus sai teisipäeval senise 2019-nCoV asemel ametliku nime - Covid-19. Ohvrite arv kasvas Hiinas teisipäeva hommikuks ametlikel andmetel 1016ni. Ööpäevaga lisandus 108 surnut, neist 103 Wuhanis ja Hubei provintsis. Väljaspool Hiinat on surnud kaks inimest. Haigestunuid on Hiinas 42 638 ja mujal maailmas 476, vahendab 20 Minuten Online. Euroopa Liidu tervishoiuministrid arutavad uue koroonaviirusega seonduvat neljapäeval toimuval erakorralisel nõupidamisel.

Seega on tänaseks Wuhani viirusesse surnud oluliselt rohkem inimesi kui aastatel 2002 - 2003 SARS-i, mis võttis elu 774 inimeselt.

Meedikud pühapäeval rivistumas Jinanis enne Wuhani lendamist. Foto: ZUMAPRESS/Scanpix

Olukorra tõsidust kinnitab Hiina võimude teade, et läinud nädalavahetusel saadeti Wuhani 47 erilennuga täiendavalt 6200 meedikut. 

Hiina president Xi Jinping (vasakul) lasi mõõta enda kehatemperatuuri.Foto: AP/Scanpix

Pekingis haiglas haigeid külastanud ja samal ajal näomaski kandnud Hiina president Xi Jinping ütles, et olukord on väga tõsine. Hubei provintsis vallandati mitu rahva tervise eest vastutanud juhti. 

Professor Gabriel Leung Foto: AP/Scanpix

Hongkongi ülikooli juhtiv epidemioloog, professor Gabriel Leung hoiatas ajalehes The Guardian, kui uue koroonaviiruse levikut ei suudeta takistada, siis võib nakatuda 60% maailma elanikkonnast.  Gabriel Leung soovitab seetõttu teistel riikidel valmistuda samasuguseks olukorraks nagu praegu on Hiinas.

Ka Maailma Terviseorganisatsioon WHO) on hoiatanud, et haigusjuhtumite arv väljaspool Hiinat võib hakata kiiresti kasvama.

Uue koroonaviiruse peiteaeg on osutunud seni arvatust pikemaks. Nii diagnoosisid Hiina arstid riigi põhjaosas elaval naisel viiruse 42 päeva pärast seda, kui naine oli Wuhanis koju tagasi pöördunud.

Väljaspool Hiinat on uus koroonaviirus avastatud 27 riigis ja territooriumil. Enim on haigestunuid Jaapanis – 163 (neist 135 Yokahama sadamas seisval ristluslaeval Diamond Princess). Euroopas on kõige rohkem haigusjuhtumeid avastatud Saksamaal – 16. Neist kaks lisandus teisipäeval. Suurbritannias tõusis haigestunute arv esmaspäeval neljalt kaheksale. Suurbritannia valitsus kuulutas uue koroonaviiruse seejärel tõsiseks terviseohuks. 

 

Pühapäeval suundus Hiinasse olukorraga tutvuma Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) rahvusvaheliste ekspertide meeskond, teatas organisatsiooni peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus. Eelnevalt olid Hiina võimud keeldunud kahe nädala jooksul WHO eksperte riiki lubamast.

Koroonaviirusega seotud ettevaatusabinõud ja hirm on tänaseks muutnud inimtühjaks ka Hiina pealinna Pekingi tänavad.

Briti tunnustatud ekspert Jeremy Farrar ütles eelmisel nädalal ajakirjale Der Spiegel antud intervjuus, et vaktsiin uue koroonaviiruse vastu valmib kõige varem selle aasta lõpuks ning seetõttu võib Hiinas Wuhanis alguse saanud epideemia areneda ülemaailmseks pandeemiaks.

Farrari sõnul eksisteerib võimalus, et vaktsiini uue koroonaviiruse vastu ei õnnestugi välja töötada.

Euroopa Liidu tervishoiuministrid arutavad uue koroonaviirusega seonduvat neljapäeval toimuval erakorralisel nõupidamisel. Juba teisipäeval kogunesid Genfis aga WHO eksperdid. Seal sai viirus ka ametliku nime - Covid-19. 

WHO juht Tedros Adhanom Ghebreyesus ütles ajakirjanikele, et silp "Co" tähistab "koroonat", "vi" tähistab viirust ja "d" tähistab "haigust" (inglise keelest "disease").

Samal teemal

11. veebruar 2020, 14:14
VIDEO | Koroonaviiruse ohvrit teeselnud venelane võib viieks aastaks vangi minna
11. veebruar 2020, 11:20
HIINA KATKU HAARE: koroonaviirus mõjutab NHLi klubide tegevust
10. veebruar 2020, 13:30
VIDEO | KOROONAVIIRUS HIINAS: käib võidujooks surmaga
9. veebruar 2020, 08:30
WUHANI VIIRUS: juba 813 surnut ja ligi 38 000 haigestunut

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee