Juhtkiri

Juhtkiri | Hirmutatud rahvas ootab selgeid juhiseid (4)

Ohtuleht.ee, 9. veebruar 2020, 19:27
Hirm ja isegi paanika on kerged tekkima, kui Hiinast levima hakanud uut tüüpi koroonaviirus on nõudnud juba 811 inimese elu, ületades nüüdseks isegi aastatel 2002-2003 levinud SARSi epideemia ohvrite arvu. Kuigi Eestis pole seni tuvastatud ühtegi haigusjuhtu, on selge, et me ei saa end osana globariseerunud maailmast mujal toimuvast distantseerida: nii võib välisministeeriumi 25 000 eurost panust Punase Risti ja Punase Poolkuu seltside föderatsioonile nakkuse leviku tõkestamiseks ja tagajärgedega tegelemiseks näha kui teatavat kindlustust, et siingi jääks hullem olemata.

Ometi ei tähenda isegi see, et terviseamet on viiruse Eestisse jõudmise tõenäosuse seniselt madalalt keskmise peale ümber hinnanud, et kodanikud peaksid haiguse leviku tõkestamise töö enda kätte võtma – kutsudes näiteks Aasiast pärit turistidele ennetavalt kiirabi. Terviseamet on kodanikele soovitanud: pärast riskipiirkonnast (Hiinast ja eelkõige Wuhanist, Hubeist) naasmist tuleb jälgida tervist 14 päeva jooksul ning kui selles vahemikus esineb palavikku, köha või hingamisraskusi, siis tuleb kohe võtta ühendust arstiga ning teavitada oma reisist riskipiirkonda. 

Paraku näitab kahe Eesti tervishoiutöötajatega suhelnud pere kogemus, et nendegi tingimuste täitmisel ei saa alati lubatud abi. Mida tuleks teha ja kelle poole pöörduda siis, kui perearst soovitab riskipiirkonnast naasnud haigele lihtsalt kodus püsida? Kuhu pöörduda nädalavahetusel? Võimalikult konkreetsed juhised (ja nende jõudmine ka nendeni, kes internetist terviseameti pressiteateid ei loe) tagavad muu hulgas, et kiirabi ei peaks tegema tühisõite ja jõuaks võimalikult kiiresti tegelike abivajajateni.

Kuidas asjad tegelikult käima peaksid, selle on hästi sõnastanud terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai: „Iga tasandi tervishoiutöötaja roll on võtta otsus, mitte suunata patsienti helistama või pöörduma teise raviasutusse.“ Loodame, et nii ongi, sest murelikest järeleproovijatest ei tule lähinädalatel ilmselt juba puudust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee