Foto: Visit Scotland
Tõnis Erilaid 9. veebruar 2020 19:08
Tänavune esimene video Loch Nessi järve koletisest Nessiest tehti Urquharti lossi (pildil) lähedal läinud teisipäeval, kui huviline haiglaametnik Eoin O'Faodhagain märkas kummalist elukat ringi ujuvat, haaras kaamera ja sai video tehtud. Küll ähmase, sest elukas oli temast päris kaugel.

Teistel andmetel pärineb video vaatluskaamerast, mille O'Faodhagain on järvekaldale alaliseks üles pannud. Koletis olnud kolm-neli meetrit pikk ja meeter lai.

O'Faodhagain saatis video ametlikule registrile, kuhu salvestatakse kõik teated järvekoletisest. Seal leiti, et tegu on ehtsa salvestisega, mitte mõne vuhvliga, arvab haiglas ametnikuna palgatööd tegev mees. Tegelikult kinnitas register ainult seda, et sai video kätte. Eelmine kord nähti järvekoletist ringi ujumas mullu 29. oktoobril. Registri kinnitusel saadeti neile jaanuaris teinegi video, kuid lähemal uurimisel leiti, et pigem on tegu lainega ning see tähelepanek arvesse ei läinud. 

O'Faodhagain on Nessie jälgimise veteran ja Daily Maili andmetel teda kuuel korral näinud. Ainuüksi mullu tegi ta neli tähelepanekut. „Kui ma nüüd teda uuesti nägin, olin šokis. Kui ta ringi ujus, polnud lähedal ühtegi lindu ega paati.“  

Tänapäevane Nessie-maania sai alguse 1934. aastal, kui günekoloog Robert Wilson levitas fotot pika kaelaga olendist, keda ta olnud järvel näinud. 60 aastat hiljem teatas Wilson, et ta võltsis. Foto tegi ta väikese kummipaadi külge kinnitatud Nessie mudeliga. Pärast Wilsonit on kogu järv kajaloodiga läbi uuritud ja koletisest pole jälgegi. Kõige tänapäevasemad teooriad räägivad, et tegu võib olla hiidangerjaga.