Maailm

Tšetšeenia õudusi kajastanud ajakirjanik sai Groznõi hotelli tunginud jõugult peksa (26)

Toimetas Greete Kõrvits, 7. veebruar 2020 20:05
Jelena Milašina (keskel, punaste kingadega) on tšetšeeni võimudele pinnuks silmas juba aastaid.Foto: Vida Press
Tuntud Vene ajakirjanik sai Groznõis peksa jõugult, kes ohvri sõnul teda ja ta sõbrannat päris kindlasti juhuslikult välja ei valinud. Tšetšeeni võimud on Jelena Milašinat ähvardanud korduvalt, teiste seas ka Ramzan Kadõrov isiklikult.

Milašina pälvis tuntust, kui kirjutas tšetšeeni geimeeste röövimisest ja piinamisest. Sellega tõmbas ta enda peale nii Tšetšeenia võimuladviku kui riigijuht Ramzan Kadõrovi vihameele.

Samal teemal

Neljapäeval saabus Milašina koos advokaat Marina Dubrovinaga Tšetšeenia pealinna Groznõisse, et kajastada seal peetavat kohtuprotsessi ühe kohaliku blogija üle. Kui naised hilisõhtul üle tee asuvast kohvikust hotelli Kontinent läksid ning fuajees lifti ootasid, piirasid võhivõõrad tegelased neid järsku ümber ja asusid hoope jagama. Kusagil 15liikmelises jõugus oli nii mehi kui naisi, kusjuures lööjateks olid põhiliselt naisterahvad, mehed olevat Milašina sõnul neid hüüete ja hõisetega takka õhutanud. Naised olid noored, mõned alles täitsa plikaohtu, kirjeldas Milašina BBC Russiale. Nad peksid ja tõukasid kaht sõbrannat, lükkasid nad pikali, et siis neil juustest haarates naistel päid vastu kõva põrandat lüüa. Üks jõuguga kaasas olnud mees võttis kallaletungi mobiiltelefonidega videosse.

Milašinal pole enda sõnul kahtlustki, et rünnak oli organiseeritud kusagilt kõrgemalt. Juhuslikuks peksuks oli nii asukoht kui ründajate käitumine liiga hästi koordineeritud. Tšetšeeni võimud on teda tema töö pärast korduvalt ähvardanud, oma arvamust ajakirjaniku kohta pole tagasi hoidnud ka Kadõrov ise. 2018. aastal BBCga rääkides sõnas Kadõrov: „Kõik need, kes kaitsevad inimõiguste rühmitusi ja neid geisid, keda meil siin Tšetšeenias väidetavalt justkui olema peaks, on välisagendid.“ 2017. aastal kirjutas Novaja Gazeta reporter Milašina artikleid inimröövidest Tšetšeenias, kus kurjategijad röövisid, piinasid, alandasid ning sageli ka tapsid noori homoseksuaalseid mehi. Lugude kirjutamise tõttu pidi Milašina mitmeks kuuks Venemaalt lahkuma, tema suunas laekus niivõrd palju tapmisähvardusi.

Samal teemal

04.01.2020
PALGAMÕRV? Lille’is tapeti Ramzan Kadõrovi kriitik
17.08.2019
KAITSEB KÕIGE EEST: tšetšeenid on tänulikud, et riigipea Kadõrov võitleb nõidadega