Maailm

Rootsi sai ÜRO-lt saamide kehva kohtlemise eest noomida (24)

Toimetas Greete Kõrvits, 7. veebruar 2020 18:00
7. veebruaril toimus Jokkmokkis saamide meeleavaldus, mis pööras tähelepanu ka kliimamuutuste mõjule saamide elupaikades. Meeleavaldajad hoiavad käes saami lippu.Foto: AFP/Scanpix
ÜRO kritiseeris Rootsit selle eest, et riik ei aita saami rahva elujärje edendamiseks piisavalt ära. See on järjekorras juba kolmas kord, mil organisatsioon Rootsile saamide teemal märkuse teeb.

Inimõigusi puudutava raporti koostasid erinevad organisatsioonid üle maailma. Rootsile soovitavad koostajad, et tugevdada tuleks toetust saami keele õppele, kaitsta rohkem saamide õigusi maa-aladele ja loodusvaradele, mida nad ajalooliselt kasutada on saanud ning et saamidele tuleb anda senisest rohkem sõnakaalu protsessides, mis otseselt nende elu puudutavad.

Rootsi The Localile andis kommentaari John Stauffer, raportiga töötanud organisatsiooni Civil Rights Defenders esindaja, ning tema Rootsit ei hellita: „Asja iva on selles, et Rootsis eksisteerib seadusandlus, mis ei vasta põlisrahvaid puudutavatele rahvusvahelistele seadustele. Asi pole ainult selles, et see rikub rahvusvahelist õigust, vaid sel võivad saami rahva jaoks olla väga tõsised tagajärjed.“ Kuigi rootslased lubavad, et peagi algab projekt, mille raames saavad saamid oma maad puudutavates muredes nõu küsida, on see Staufferi sõnul küll samm õiges suunas, ent ei pürgi siiski rahvusvahelises õiguses ette nähtud tasemele.

Kriitikat ei jagu vaid ühel raportil. Mitmed riigid, sealhulgas Rootsi naabrid Norra ja Taani soovitavad Rootsil liituda põlis- ja hõimurahvaste konventsiooniga. 1989. aasta konventsioon paneb rõhku maaõigusele ning sellele on alla kirjutanud pea kõik maailma riigid, kus elab põlisrahva rühmi või hõime. Rootsi allakirjutanute sekka ei kuulu.

John Stauffer toob välja selle, et Rootsi kodumaine poliitika põlisrahva suhtes erineb sellest, milline on tema positsioon rahvusvaheliselt. „Üldiselt on Rootsi välismaal inimõiguste eest seisja, sugugi mitte vähe ka probleemides, mis põlisrahvaid puudutavad. Kuid samades küsimustes erineb välispoliitika sisepoliitikast totaalselt. Ja see on väga, väga kummaline,“ arutleb Stauffer.

„Rootsi plaanib konventsiooniga ikkagi liituda,“ räägib Stauffer. „Aga kui ma valitsuse esindajate ja erinevate ministritega kohtun ja küsin, et mida ka ära tehakse, ei saa just öelda, et eriti midagi ette oleks näidata.“

7. veebruaril toimus Põhja-Rootsis asuvas Jokkmokki linnakeses saamide meeleavaldus. Protestiürituse eesmärk oli pöörata tähelepanu kliimamuutuste mõjule saamide elualadel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee