Krimi

Täiendatud kl. 8.09

FOTOD | Eesti rannikuvetes uppus Vene kalapüügilaev. Päästetud kalurid: loodame juba homme koju saada (95)

Aare Kartau, Juhan Mellik, 7. veebruar 2020 06:59
Eesti rannikuvetes uppus Vene kalatraaler. Kõik pardal viibinud seitse meeskonnaliiget pääsesid eluga.

Õhtuleht tabas päästetud kalurid hotellist. Kalalaeva kapten Viktori Petkovitši sõnul ei olnud neil kellegi hirmu, kui südaööl selgus, et rooliruum on vee alla jäänud. "Paanikat ei olnud, tegelesime päästmisega."  

Kaksteist tundi pärast õnnetust on meestel tervisekontrollis käidud ja merepõhja vajunud dokumentide aseme uute paberite taotlus saatkonda sisse antud. Koju loodavad mehed pääseda kohe, kui dokumendid korras. "Ehk juba homme," on Petkovitš lootusrikas. Öö tuleb meestel igal juhul hotellis veeta. 

Politsei- ja Piirivalveameti pressiesindaja teatel sattus neljapäeva öösel kella 23.40 ajal Juminda poolsaarest 15 miili põhjas hätta Vene kalalaev seitsme inimesega pardal. Laevalt edastati raadio teel abipalve ja koordinaadid ning merevalvekeskus selgitas välja, et tegemist oli roolirikkega ning laeva kaks sektsiooni olid täitunud veega. Alus triivis ning mõne aja pärast kadus pardal elekter.

Merevalvekeskus alarmeeris Eesti ja Soome laevastikku ja lennusalka ning võttis ühendust läheduses liikuvate laevadega. Esimesena jõudis kohale Libeeria lipu all sõitev tanker, mille meeskond avastas veest päästeparve. Parves olnud inimesed aidati pardale, neist kaks olid viga saanud. 

Soome kopteriga toimetati kaks tõsisemalt vigastatud abivajajat Helsingisse haiglasse. „Meedikud arvasid, et see on parim lahendus. Mul pole täpset infot nende vigastuste kohta. Ma saan aru, et nende elu pole ohus,“ sõnas Soome merepäästejuht Janne Ryönänkoski Ilta Sanomatile. PPA lennusalga kopter toimetas ülejäänud viis inimest tervisekontrolliks PERHi.

PPA mereturvalisuse grupi juhtivkorrakaitseametnik Marge Kohtla sõnul on taoliste sündmuste puhul tavaline kaasata lähinaabrite ressurssi ja ka sündmuspaiga lähedal viibivaid tsiviillaevasid. „Selgi korral võttis merevalvekeskus ühendust läheduses liikunud laevadega ja palus neilt abi. Esimesena jõudis kohale Libeeria lipu all sõitev tanker, mis oli teel Kopenhaagenisse, kuid tuli tagasi abivajaja juurde ning alustas otsingu- ja päästetöödega,“ kirjeldas Kohtla sündmusi.

Öised päästetööd. Foto: PPA

Kohtla lisas, et merepäästesündmuste puhul on rahvusvaheline koostöö väga tähtis. „Soome lahel on loomulik, et sündmuste lahendamisse on kaasatud lähinaabrid – Soome kolleegidega on meil väga hea koostöö. Samuti toimus infovahetus Peterburi merepäästekeskusega. Äärmiselt oluline on, et hädas olevad inimesed leitaks ja päästetaks võimalikult lühikese ajaga ning siin on määrava tähtsusega just riikidevaheline koostöö,“ kommenteeris Kohtla.

Tegemist oli Vene Föderatsiooni kodanikega. Päästetöödele olid kaasatud PPA lennusalk kopteriga ja kaks laeva, Soome poolt osales kopter ja kaks laeva ning kaks tsiviillaeva.

Hätta sattunud laev uppus. Sündmuskohal viibib veel PPA laevastiku lipulaev Kindral Kurvits, mille meeskond jälgib piirkonda võimaliku merereostuse avastamiseks. Avastatud on kerge reostus, tegemist on tõenäoliselt diiselkütusega.

Öised päästetööd. Foto: PPA

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee