Maailm

Täiendatud 23.35

ABSURDITRAGÖÖDIA: Hiina kuulutas koroonaviirusest rääkida julgenud noore arsti surnuks, siis elusaks, siis jälle surnuks (32)

Toimetas Greete Kõrvits, 6. veebruar 2020, 21:37
Vahepeal teatas Hiina, et doktor Li pole siiski surnud, kuid väga-väga raskes seisus.Foto: Li Wenliang / Weibo
Meie aja järgi vastu õhtut võis alustada kurva järelhüüde kirjutamist, kuidas koroonaviirus nõudis järjekordse ohvri. Mehe, kes julges viiruse leviku alguses oma kahtlustest rääkida ja kolleege hoiatada. Arsti murele järgnes kohe võimude tungiv nõue: jalamaid lõpetada mingisugusest nõndanimetatud uuest kopsuhaigusest lobisemine. Siis teatas Hiina riigimeedia ootamatult, et mees, keda rahvas leinama asus, on ikkagi elus! Hiina võimude tekitatud segaduse lõpetas noormeest ravinud haigla, mis kahjuks kinnitas, et julge arst on siiski siitilmast lahkunud.

Wuhani linna keskhaiglas silmaarstina töötav 34aastane doktor Li Wenliang saatis möödunud aasta lõpus, 30. detsembril kolleegidele mureliku sõnumi. Ühises netivestluses kirjutas doktor Li oma tähelepanekust, et levimas näib olevat mingi viirus ning et igaks juhuks oleks töö juures targem kanda näo ees maski. Keskhaiglas viibis karantiinis seitse patsienti. Nood töötasid Wuhani kalaturul. Tema meelest sarnanesid patsientide sümptomid SARSiga, mis levis peamiselt Hiinas, ent ka ülejäänud maailmas 2003. aastal.

Samal teemal

Wuhani terviseamet saatis 30. detsembril kõikidele linna haiglatele välja kirja, milles keelas kategooriliselt jagamast mistahes infot seitsme kalaturu patsiendi ravi ja haigusloo kohta. Kohe pärast seda külastasid doktor Lid tõsiilmelised politseinikud, kes ütlesid, et mingisugusest uuest haigusest rääkimine tuleb kohe lõpetada.

Neli päeva hiljem sai tohter kirja, mis käskis jalamaid kohaliku kaitsepolitsei kontorisse ilmuda. Seal pistsid politseinikud talle pihku paberi, millele tuli sealsamas alla kirjutada. See oli juba valmis vormistatud avaldus, milles mees sisuliselt „üles tunnistas“, et levitas valesid ja rikkus ühiskonna rahu ja normaalset korda – ehkki selleks hetkeks oli Wuhani omavalitsus juba WHOd teavitanud. Politsei ütles doktor Lile, et uurivad teda ja veel seitset isikut, kes levitavad häirivaid kuulujutte.

Doktor Li naasis tööpostile raske südamega.

„Ma ei saanud midagi teha.“

Rahva tervise pärast muretsenud tohter sai ise viiruse külge ühelt tema vastuvõtule tulnud patsiendilt. 30. jaanuaril laadis mees Hiina sotsiaalvõrgustikku Weibo üles pildi, milles lamab haiglavoodis. Tolsamal päeval, täpselt kuu pärast kolleegidega rääkimist diagnoosisid arstid tal koroonaviiruse. Pildi all kirjeldab doktor Li, kuidas ta 10. jaanuaril üle vaatas üht patsienti, kes, nagu hiljem selgus, kannatas koroonaviiruse käes. Veel samal päeval pärast saatuslikku visiiti tabasid arsti köhahood, järgmisel palavik ning ülejärgmisel oli ta juba haiglas, seekord ise patsiendina.

BBC kirjutab, et kui koroonaviirust enam vaka all hoida polnud võimalik ja asi epideemia mõõtmeid hakkas võtma, palus kohalik valitsus doktor Li käest vabandust. Ent siis oli mõistagi juba hilja.

Kui CNN temaga intervjuu tegi – tekstisõnumite teel, sest mees köhis juba nii raskelt, et ei saanud rääkida – sõnas ta: „Ma ei saanud midagi teha. Absoluutselt kõik peab ametlikule liinile alluma.“

Surnuks kuulutatud mees on tegelikult elus?

Enne keskööd tuli Wuhani keskhaiglalt kinnitus, et mees siiski suri. Väidetavalt suri doktor Li Wuhani aja järgi kell 2.58 varahommikul, arstide katsed teda elustada ei õnnestunud.

Riigimeedia väljaanded kustutasid ruttu kõik sotsiaalmeedia postitused, mis mehe esialgset surma ning seejärel väidetud elusolekut kuulutasid.

Hiina sotsiaalvõrgustikes on rahvas tuliselt tohtri poolt. Rääkimata lühiajaliselt puhkenud leinast vallandas tegelikult juba arsti haigestuminegi rahvusliku pahameele võimude vastu, kes tõtt rahva eest varjata üritasid. Samuti tekitab hiinlastest rahulolematust nende silmis kangelasarsti elu ja surma välja kuulutanud uudiste totaalne segadus.

Koroonaviiruse tõttu on neljapäevase seisuga ametlikel andmeil surnud vähemalt 560 inimest, haigestunud 28 275. Pea kõik diagnoosid, üle 28 000, on Hiinast. Vaid kaks seni viirusesse surnut polnud Hiina elanikud. Viirus põhjustab ägedat hingamisteede põletikku ning algab tavaliselt palaviku ja kuiva köhaga. Enamik haigestunuid elab selle üle, selles mõttes ei erine viirus tavalisest gripist. Ent nagu gripigagi, võivad kopsupõletik ja tüsistused siiski eluohtlikud olla, eriti nõrgematele nagu imikud ja eakad inimesed. Enamik haigestunuid Hiinas ongi üle 60aastased.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee