Seisukoht

Seisukoht | Nad kangutavad su lahti! (2)

Kristjan Roos, Linnalehe vastutav toimetaja, 6. veebruar 2020, 17:25
Võim raiub ikka vastu nagu rauda selliseid pähekulunud tõekspidamisi nagu „kelle kaukast sööd, selle pilli järgi tantsid“, „käsk on vanem kui meie“ ning „ei siin pole oma peaga vaja mõelda“. Foto: Andres Varustin
Kuigi pidevalt püütakse kõrgemalt poolt rääkida avalikkusele avatud juhtimise võidukäigust ja läbipaistvusest näiteks riigi, linna ja hariduse juhtimisel, annab tegelik elu päevast päeva märku, et need on paljuski tühjad sõnad.

Võim raiub ikka vastu nagu rauda selliseid pähekulunud tõekspidamisi nagu „kelle kaukast sööd, selle pilli järgi tantsid“, „käsk on vanem kui meie“ ning „ei siin pole oma peaga vaja mõelda“. Alluva elu Eesti riigis aastal 2020 pole paljudes kohtades meelakkumine.

Samal teemal

Koolidirektori vallandamine nii Kiviõli 1. keskkoolis, Märjamaa gümnaasiumis kui ka Haabneeme koolis on olnud uuemad näited sellest, kuidas kohalik võim sõidab kogukondadest lihtsalt teerulliga üle. Piinlik oli ka see, kuidas Tallinn vabastas hiljuti ametist Tallinna linnamuuseumi juhi Triin Siineri. Seejuures ei läinud kellelegi korda, et tervelt 53 muuseumi töötajat ehk üle poole kollektiivist avaldas talle toetust ning leidis, et linnavalitsus on avalikkust eksitanud.

Siiner ise kahtlustab sel nädalal avalikkusele saadetud kirjas, et talle sai saatuslikuks julgus rääkida aasta tagasi meediale linna kultuuriameti juhi Aini Härmi sobimatutest juhtimisvõtetest. Hirmuõhkkond, kontrollimine mitte asjade parandamiseks, vaid sobimatust juhist lahtisaamiseks – kirjeldab ta juhtimisstiili, mis võiks kuuluda pigem ühte teise aega.

Meediasse jõudnud näidetega võiks jätkata veel ja veel ning tõenäoliselt on seegi vaid jäämäe veepealne osa. Mida siis teha? Kas lõuad pidada ja edasi teenida? „Tahan jääda iseendaks, aga raha tahaks ka,“ on kirjutanud luuletaja Jüri Leesment. Või ikkagi karjuda, protestida, meelt avaldada – kuni ehk võimuritel hakkab natukenegi piinlik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee