Eesti uudised

Saaremaalt leiti seakatkuga nakatunud metssiga (5)

Toimetas Marvel Riik, 6. veebruar 2020 11:19
Kütitud metssiga. Pilt on illustratiivne.Foto: Andres Putting / Ekspress Meedia
Surmava viirushaiguse seakatku tuvastas veterinaar- ja toiduamet 29. jaanuaril ühelt Saaremaa Tammese külast kütitud metssealt.

Jaanuaris andis Maailma Loomatervise organisatsioon (OIE) Eestile kodusigade sigade Aafrika katku (SAK) vaba maa staatuse. See tähendab, et Eestis on suudetud haigus farmidest eemal hoida.

Veterinaar- ja toiduameti (VET) peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnas pressiteates, et tegemist on suure tunnustusega. „Kuna Eestis pole kahe aasta jooksul SAKi kodusigadel tuvastatud, siis õnnestus deklareerida SAK vabadus kodusigadel. SAK vaba maa staatus tõstab usaldust ka kaubanduspartnerite silmis ning Belgia näitel võib öelda, et tänu SAKi vaba maa staatuse saavutamisele õnnestus ettevõtetel pääseda oma toodanguga mitmele välisturule,“ selgitas Kalda saavutuse olulisust.

Eesti jahimeeste seltsi tegevjuhi Tõnis Kortsu sõnul on sigade Aafrika katku vastu võitlemisel ning katku seafarmidest eemal hoidmisel ära tehtud suur töö, mida saab ka rahaliselt mõõta. „Kuigi seakatku leide esineb senini metssigadel, on kodusigadest puutumatus hea koostöö tulemus,“ selgitas Korts.

SAK vaba maa staatus on OIE poolt antud veel Kanadale, Tsehhile, Belgiale, Kasahstanile ja Mehhikole.

Eestis diagnoositi esimene sigade Aafrika katku juhtum 8. septembril 2014 Valgamaal Hummulis surnult leitud metssealt. Esimesed sigade Aafrika katku juhtumid kodusigadel diagnoositi 2015. aasta 21. juulil.