Foto on illustreeriv.Foto: PantherMedia/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 6. veebruar 2020 18:28
Islami pühamusse koeraga läinud indoneeslanna pääses vanglasseminekust, ehkki riigi rahvas tekitas islamiusus ebapüha looma mošeesse võtmine suurt pahameelt.

Kohus leidis sama: naine on jumalateotuses süüdi, ent samas selle eest teda karistada küll ei saa. Prokurörid nõudsid talle kaheksa kuu pikkust vanglakaristust. Miks küll?

Möödunud aasta juulis hakkas Indoneesia sotsiaalvõrgustikes levima video silmnähtavalt ärritunud ja ähmi täis naisest, kes, koer käekõrval ja kingad jalas – mošees ebaviisakad teod – nõuab oma abikaasa järele. Tema sõnul kavatseb tema islamiusku pöördunud mees veel selsamal päeval mošees uue naise võtta. Ise väidab naine end tõsiusklik katoliiklane olevat. Mošees viibivad inimesed üritavad talle selgeks teha, et ei toimu siin täna mingeid pulmi. Samal ajal jookseb koer uudishimulikult mööda pühakoda ringi. Kui mošee turvamees naist välja üritab juhatada, lööb vihane külaline teda jalaga. Ta süüdistab mošeed oma mehe usuvahetuses.

Indoneesia üldsus oli videost rabatud ning paljude islamiusku inimeste silmis oli naise käitumine täielik pühaduseteotus. Põhimõtteliselt kohus sellega nõustub, kuid loo konks peitub selles, et ärritunud naine ei ole psüühiliselt terve. BBC kirjutab, et juba 2013. aastal, kuus aastat kõnealusest intsidendist varem, diagnoosisid psühhiaatrid naisel paranoilise skisofreenia. Ilmselt ei andnud ta ka mošees kärkides endale oma käitumisest päriselt aru ning kannatas luulu käes. Naise õnnetust vaimsest seisundist annab märku ka see, et oma koera eest ta hoolt kanda ei osanud: väidetavalt olevat loom hiljem auto alla jäänud.