Juhtkiri

Juhtkiri | Kas näeme kohast kinnihoidjate mässu? (18)

ohtuleht.ee, 5. veebruar 2020 17:23
Tartu ülikooli kliinikumi 19 juhtivtöötaja ultimatiivses toonis avaldus, et lahkuma ei pea mitte tipparstid ja kliinikute juhid, vaid ebakompetentne esimees, muudab raskesti usutavaks nende väite, et keskastme juhid pole sugugi vastu struktuurireformile, mis muudaks nende ametikohad tähtajaliseks, vaid sõdivad üksnes reformi algatanud juhatuse esimehe Priit Eelmäe halva juhtimise vastu. Kas kellegi teise juhtimise all toimuks juhikohtadelt lahkumine valutumalt?

Kui Eelmäele heidetakse ette selleks tööks sobimatuid isikuomadusi ja probleemid olevat kestnud juba poolteist aastat ehk alates Eelmäe ametisse asumisest, tekib küsimus, miks on juhtide pahameel vallandunud umbusaldamise ja tagasiastumisnõuete kujul alles nüüd, kui reform on jõustumas – jaanuari alguses töötajatele saadetud kirjas lubas juhatuse esimees kuulutada välja majasisese konkursi kliinikujuhtidele –, ja mitte varem? Kas konkursi korraldamine saab tulla ebameeldiva üllatusena, kui personalipoliitika muutustest on avalikult räägitud juba aasta eest ning tähtaegugi on edasi nihutatud?

Selline määramatus on otseselt vastuolus kavandatava struktuurireformiga, mille eesmärk on tähtajaliste kohustuste kaudu tagada töötajaskonna rotatsioon ja uuendusmeelsus. Et nn eluaegsete juhtidega pole rahul ka suur osa kliinikumi töötajaskonnast, ilmneb muutuste toetuseks algatatud petitsioonist, mis on kogunud üle 800 allkirja. Omaette küsimus on, kas avalikus sektoris üldse ongi juhtivaid ametikohti, kus tähtajatud töölepingud on end õigustanud.

Kliinikute juhtidel on õigus selles, et tekkinud vastasseisus lasub osa vastutusest ka haigla nõukogul ja eriti selle esimehel Urmas Klaasil. Konflikt on kestnud talumatult kaua, nüüd on asjaosalistel aeg näidata, et nõukogu pole poliitikuile üksnes mõnusa lisasissetuleku kasseerimise koht, kuhu võib end mõne valitsusliikme kombel kuni suurema jama ilmsikstulekuni unustadagi, vaid on selliste ämbrite ennetamiseks ja klaarimiseks päriselt vajalik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee