Maailm

SUURED TULVAVEED: Uus-Meremaal kuulutati esmakordselt välja punane ilmahoiatus 

Toimetas Aare Kartau, 5. veebruar 2020 13:09
Vee alla on jäänud nii teed kui ka karjamaad.Foto: Imago/Scanpix
Kolm päeva kestnud vihmasadu tekitas Uus-Meremaa Lõunasaarel kaose. Kuna alla sadas ligi meeter sademeid, tekkisid suured tulvaveed, mis jätsid sadu inimesi ja loomi lõksu. Piirkonnas kuulutati riigi ajaloos esmakordselt välja ka punane ilmahoiatus, vahendab The Guardian.

Uus-Meremaa meteoroloog Lewis Ferris teatas, et tormi tõttu kuulutati välja riigi ajaloo esimene punane hoiatus. Põhjus, miks pole kunagi varem punast hoiatust avaldatud seisneb suuresti ka selles, et praegune hoiatussüsteem võeti kasutusele alles 2019. aasta mais ehk veidi enam kui pool aastat tagasi.

Praegune olukord on tõsine seetõttu, et tulvaveed isoleerivad inimesi ning kujutavad ohtu kogukondadele. Samuti tekitab situatsioon muret karjapidajatele, kes üritavad loomi üle vee kõrgemale maalapile toimetada, sest paljud karjamaad on üleujutatud. „Paljud kaotavad loomi. Isegi eelnenud hoiatust arvestades pole neil kusagile minna,“ sõnas kohalik ametnik Neville Cook.

Hädaolukord kuulutati välja teisipäeval, kui tulvavesi 100 matkajat ning ligi 70 autojuhti ülejäänud saarest eraldas. Päästeoperatsioonis osales kaheksa helikopterit ja nende meeskonda, kes hätta sattunud matkajaid olukorrast välja aitasid. Kolmapäeval jäi lõksu umbes 200 turisti, kui tulvaveed maantee üle ujutasid. Ka neid aidati päästekopteritega. Kokku on Uus-Meremaa Lõunasaart tabanud suurvete tõttu kodudest evakueeritud üle 2000 inimese.

Mataura linnas on olukord äärmiselt tõsine, sest üleujutus läheneb paberivabrikule, kus hoitakse kemikaali, mis võib kokkupuutel veega mürgist gaasilist ammoniaaki eraldada. Nii inimesi kui ka keskkonda ohustav aine võib seguneda tulvaveega, ent ametnikud loodavad, et see lahjeneb vees piisavalt ning muutub ohutuks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee