Eesti uudised

Tartu haiglajuhid: kliinikumile on vaja uut juhti, kes suhtuks töösse nagu dirigent (64)

Toimetas Aare Kartau, 5. veebruar 2020 08:33
Tartu Ülikooli kliinikumi kliinikute juhid.Foto: Pressimaterjal
Teisipäeval saatsid Tartu Ülikooli kliinikumi 19 kliiniku juhti meediale avalduse, millega nad nõudsid kliinikumi nõukogu esimehe Urmas Klaasi ja juhatuse esimehe Priit Eelmäe tagasiastumist. Kolmapäeval läkitasid 20 kliinikute juhti taas avalduse, milles kirjeldavad, mida nad kliinikumi uuelt juhilt ootavad.

Järgnevalt 20 kliiniku juhi kolmapäevane avaldus täies mahus:

Samal teemal

„Meie avalik kiri avas debati, mida ühiskond Tartu Ülikooli Kliinikumilt ootab ning kuidas ja millises suunas kliinikumi juhtida tuleb. Kliinikumi jaoks on täna tähtsaim ülesanne leida uus juht, jututubadega tekkinud kriisi ei lahenda.

Kliinikumi juht vajab dirigendile omast suhtumist, et ta võib-olla ei valda ühtegi instrumenti paremini kui iga üksik pillimängija, kuid ta motiveerib kõiki andma endast parimat, et kogu meeskonnal on tahe ja motivatsioon saavutada tulemusi. Juht on eelduste ja tingimuste looja, mitte enesekesksete korralduste jagaja.

Kliinikumi uuelt juhilt ootame arusaamist, kuidas ravi, õppe- ja teadustöö ülikoolihaiglas integreeritult toimivad. Uuel juhil peab olema visioon Tartu Ülikooli Kliinikumi ja partnerhaiglate koostööst, mis tagab patsientidele parima ravi kogu teeninduspiirkonnas. Tähtis on tervik, mis eeldab haiglate kaasamist, mitte kamandamist.

Kliinikumi juhtimine eeldab head haridust. Samuti vajab kliinikumi juht eelnevat pikaajalist juhtimiskogemust, et saaks hinnata kandidaadi juhtimisvõimet, oskusi ja töö tulemusi.

Juhatuse valimise korda tuleb muuta nii, et enne kandideerimist ei saa lõdvendada konkreetsest isikust lähtuvalt nõudeid kandidaadile, nagu juhtus praeguse juhatuse esimehe valimisel.

Juhtimistegevuse printsiibiks peab kliinikumis olema parim ravikorraldus ja maksumaksja raha kasutamine parimal mõistlikul viisil. Kliinikumi juhtimine peab lähtuma patsiendist. Raviasutus eksisteerib üksnes patsientidele ning lähtub ravitöö vajadustest.

Uus juht peab pöörama erilist tähelepanu kliinikumi ja ülikooli ühtsele toimimisele, mis eeldab nii kliinilise kui ka akadeemilise tegevuse tähtsustamist ja koostööd. Senine juhatus näeb, et kliiniku juhtimise võib ülikooli vastava kliiniku tegevusest eraldada. Erialaste arengute jaoks saab sellist võimalikku muutust pidada ainult traagiliseks.

Juht peab korraldama sisekommunikatsiooni nii, et otsused on läbi arutatud alajuhtidega ning veenvalt selgitatud kõigile töötajatele.

Vajame uut juhti. Empaatiavõimelist ja mõistlikku.“

Avaldusele kirjutasid alla Tartu Ülikooli kliinikumi 20 juhti:

Sisekliiniku juhataja Margus Lember, südamekliiniku juhataja Jaan Eha, sisekliiniku direktor Rein Kermes, naistekliiniku direktor Aivar Ehrenberg, anestesioloogia ja intensiivravikliiniku direktor Ago Kõrgvee, anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku juhataja Joel Starkopf, lastekliiniku juhataja Vallo Tillmann, lastekliiniku direktor Marika Kirss, psühhiaatriakliiniku juhataja Sven Janno, ühendlabori direktor Anu Tamm, stomatoloogiakliiniku juhataja Taavo Seedre, naistekliiniku juhataja Helle Karro, kirurgiakliiniku juhataja Urmas Lepner, spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku direktor Rein Kuik, silmakliiniku juhataja Kuldar Kaljurand, traumatoloogia ja ortopeediakliiniku juhataja Aare Märtson, radioloogiakliiniku juhataja Pilvi Ilves, närvikliiniku juhataja Pille Taba, kopsukliiniku juhataja Rain Jõgi ja südamekliiniku direktor Rein Kolk.

Samal teemal

04.02.2020
ULTIMAATUM: TÜ Kliinikumi üksuste juhid võivad Tartu suurhaigla hüljata
04.02.2020
JUHTIMISKRIIS: Tartu haiglajuhid nõuavad Klaasi ja Eelmäe tagasiastumist, nõukogu soovib töörahu säilitamist
13.01.2020
Kliinikumi nõukogu: Priit Eelmäe peab plaanitud muudatuste ajakava arstidega läbi arutama
13.01.2020
TÜ kliinikumi nõukogu otsustas umbusaldatud juhatuse esimehe ametisse jätta