Juhtkiri

Juhtkiri | Haige töötaja jäägu koju ausõna peale? (7)

ohtuleht.ee, 4. veebruar 2020, 18:14
Kui kõhus keerab, pea tuikab või nohu on muutunud väljakannatamatuks, siis mõistlik inimene ei riski kolleegide nakatamisega, vaid jääb koju. Ilmselt ütleb talle perearstki, et keset gripihooaega ei maksa visiidile kiirustada ja avab töövõimetuslehe telefonikõne alusel. Kui kergem haigus paari-kolme päeva jooksul üle läheb, siis ei hakata arstikülastusele kummagi aega enamasti raiskamagi.

Ehk on isegi haiguslehe avamine selliste lühiajaliste tervisehädade puhul liiast, küsib perearstide selts, sest töötaja võiks jääda koju kokkuleppel tööandjaga, kolmandaid osapooli üldse kaasamata. Mitmel pool praktikas sedalaadi lahendused juba toimivadki: töötatakse kodukontoris või tehakse kolleegidega asendused. Haiguslehte võtma ei kipu ilma tõsise põhjuseta eriti keegi, sest haiguslehel oldud ajast kolme esimest päeva üldjuhul ei hüvitata. Paraku on see soosinud hoopis haigena tööl käimist. Tõsi, tööandjatelt on tulnud üha sagedamini signaale, et just nooremat töötajaskonda ei heiduta isegi osa sissetuleku kaotus, kui haiguslehte võetakse hingemurede korral või isegi pohmeluseraviks.

Ettevõtete puhul, mis hüvitavad ka esimesi haiguspäevi vabatahtlikult, pole probleemiks aga üksnes võimalikud pettused, vaid kuidas ja mille alusel vormistada, et haiguse tõttu töölt puudutud päevade eest saab töötaja just hüvitist ja mitte täispalka. Sestap võiks igal tööandjal jääda ka edaspidi õigus nõuda töövõimetuslehte, ja perearstidele kohustus see vormistada. Perearstide töö lihtsustub aga nende patsientide arvelt, kelle tööandjale on lühiajalistest töövõimetuslehtedest loobumine mõistlik ja lihtsasti elluviidav. Ilmselt polegi neid nii vähe.

Haigushüvitiste korra paindlikumaks muutumist saab aga vaid tervitada. Näiteks tulnuks juba ammu kaotada nõue, et nädalavahetusel või pühadel, kui perearst ei tööta, peaks haigestumise fikseerima EMOs või kiirabis, mis tekitas viimastele asjatut lisakoormust. Nii ei tuleks seadustada üksnes lühiajalistest töövõimetuslehtedest loobumist, vaid võimalust avada neid ka tagantjärele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee