Maailm

Avaldatud kell 10.40, põhjalikult uuendatud kell 14.40

KAOS: USA demokraadid häbistasid end Iowa eelvalimistel (26)

Aadu Hiietamm, 4. veebruar 2020 14:40
Bernie SandersFoto: Reuters/Scanpix
Ameerika Ühendriikides algasid esmaspäeval vabariiklaste ja demokraatide eelvalimised ametliku presidendikandidaadi leidmiseks. Traditsiooniliselt toimusid esimesed valimised Iowa osariigis, kus demokraate tabas ootamatu kaos.

Kuna praegusel presidendil Donald Trumpil vabariiklaste leeris arvestatavad vastaskandidaadid puuduvad, siis võitis ta Iowa eelvalimised ülekaalukalt.

Samal teemal

Demokraate tabas aga Iowas tõeline kaos. Väidetavalt tekitas probleeme kasutatud valimisäpp ning seetõttu tuli hääletustulemusi käsitsi kontrollida. Levisid ka spekulatsioonid häkkerite rünnakust, kuid need lükkas partei juhtkond tagasi.

Iowas korraldati eelvalimised valimiskoosolekute kujul. Neid toimus üle osariigi ligi 1700. Oodati, et hääle annab umbes 200 000 demokraati. Valimiskoosolekud algasid Eesti aja järgi teisipäeva öösel kell kolm ja tulemused pidid selguma mõne tunni pärast. 

Paraku viibis tulemuste avalikustamine üle 12 tunni. Seetõttu kuulutas Vermonti senaator Bernie Sanders end juba enne valimistulemuste selgumist võitjaks. Eelmistel eelvalimistel jäi Sanders Iowas ja hiljem ka kõigi eelvalimiste arvestuses alla Hillary Clintonile, kes aga kaotas presidendivalimistel vabariiklaste kandidaadile Donald Trumpile.

Pete Buttigieg koos toetajatega selfit tegemasFoto: AP/Scanpix

Ka South Bendi endine linnapea ja noorim pretendent Pete Buttigieg ütles oma toetajatele peetud kõnes, et tema on võitja.

Esialgsetel andmetel saavutasid favoriitideks peetud Massachusettsi senaator Elisabeth Warren ja endine asepresident Joe Biden kõigest kolmanda ja neljanda koha.

Donald Trump: ainus võitja Iowas on Trump

USA presidendi Donald Trumpi 2020. aasta kampaaniameeskonna juht Brad Parscale tegi demokraate parastava avalduse. Ta ütles, et valimistulemuste teatamine Iowas on „kõige räpakam rongiõnnetus ajaloos”.

Donald TrumpFoto: Reuters/Scanpix

Häälte lugemise venimine suurendas tõenäosust, et avaldatud tulemuste õigsuses hakatakse kahtlema. Kriitikud arutavad juba avalikult, kas järgmistel presidendivalimistel ikka tasub esimesed eelvalimised pidada Iowa osariigis.

Iowa osariik saadab küll 13.–16. juulil Milwaukees toimuvale demokraatide valimiskongressile vaid 41 delegaati, kuid just Iowa eelvalimiste võitja on viimastel eelvalimistel saanud ka demokraatide ametlikuks presidendikandidaadiks. Nii oli see 2000. aastal (Al Gore), 2004. aastal (John Kerry), 2008. aastal (Barack Obama) ja 2016. aastal (Hillary Clinton).

Ametlikuks presidendikandidaadiks saamiseks tuleb valimiskongressil saada vähemalt 1991 delegaadi hääled.

Järgmised eelvalimised toimuvad 11. veebruaril New Hampshire´i osariigis. Pilt peaks selginema pärast 3. märtsil toimuvat superteisipäeva, kui eelvalimised toimuvad 14 osariigis ja selgub kolmandik partei valimiskongressi delegaatidest.

Superteisipäeval osaleb ka esimestest eelvalimistest kõrvale jääda otsustanud miljardär ja endine New Yorgi linnapea Mike Bloomberg.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee