Maailm

Avaldatud  4. veebruaril, uuendatud 5. veebruaril kell 7.50 ja 6. veebruaril kell 16

VIDEOD | 565 SURNUT: Wuhani viiruse ohvrite arv kasvab kiiresti. Hiina välisministeerium: paanikat ei ole vaja külvata (249)

Toimetas Aadu Hiietamm, 6. veebruar 2020 16:00
Wuhani konverentsikeskus muudeti ajutiseks haiglaks, kus hoitakse kergemini haigeid patsiente.Foto: Reuters/Scanpix
Hiinas kasvas Wuhanis valla pääsenud uue koroonaviiruse 2019-nCoV ohvrite arv neljapäeva hommikuks ametlikel andmetel 563ni. Ööpäevaga lisandus 73 surnut, neist 70 Hubei provintsis. Väljaspool Hiinat on surnud kaks inimest. Haigestunuid on Hiinas 28 086 ja mujal maailmas 270, vahendab 20 Minuten Online. Haiglast on välja lubatud 1172 inimest.

Olukorra tõsidusest kõneleb Hongkongi võimude kolmapäevane otsus: alates laupäevast paigutatakse kõik Mandri-Hiinast saabuvad reisijad kaheks nädalaks karantiini. Hongkongi suurima lennukompanii Cathay Pacific juht Augustus Tang aga palus 27 000 töötajal võtta kolmeks nädalaks palgata puhkus, sest lennuliiklus Hiinaga on oluliselt vähenenud. 

Värsked videod Wuhanis toimuvast tekitavad teatavat kõhedust. 

Hiina eksperdid ootavad epideemia kõrgpunkti veebruari keskel. Koroonaviirus on Hiinas praeguseks tapnud rohkem inimesi kui aastatel 2002–2003 SARSi epideemia. SARSi suri Hiinas 349 inimest. Maailmas loendati tookord 774 surnut.

Mitme riigi ajalehed kirjutavad, et Hiina võimud hoiavad praeguse koroonaviiruse ohvrite tegelikku arvu saladuses ning neid on tõenäoliselt kümnetes kordades rohkem. 

Hiina välisministeeriumi esindaja Hua Chunying pöördus neljapäeval maailma avalikkuse poole üleskutsega mitte külvata seoses koroonaviiruse levikuga paanikat ning loobuma kehtestatud erakorralistest reisipiirangutest.  

Hea uudis tuli kolmapäeva pärastlõunal Soomest. Täpsemalt pääses eelmise nädala teisipäeval Rovaniemis Lapi keskhaiglasse toodud hiinlanna sealt välja. Tema värsked analüüsid osutusid negatiivseks.   

Maailma terviseorganisatsioon (WHO) ütles teisipäeval Genfis, et veel ei ole tegemist pandeemiaga. USA ekspertide arvates on niisugune oht aga täiesti reaalne. WHO kutsub järgmisel nädalal kokku suure ekspertide nõupidamise.

Väljaspool Hiinat on uus koroonaviirus avastatud 27 riigis ja territooriumil. Enim on haigestunuid Jaapanis – 45. Euroopas on kõige rohkem haigusjuhtumeid avastatud Saksamaal – 13. Järgnevad Prantsusmaa (6), Suubritannia (3) ning Belgia (1), Soome (1), Rootsi (1) ja Hispaania (1). 

Väljaspool Hiinat on surnuid kaks: üks Filipiinidel ja üks Hongkongis.

New York Times kirjutab viitega USA ekspertidele, et puhkeda võib pandeemia ehk riikide- ja kontinentidevaheliselt leviv haiguspuhang, mille suunda pole võimalik ette arvata.

Kruiisilaev Diamond Princess Yokohama sadamas. Foto: Reuters/Scanpix

Hongkongis testitakse samal ajal ristluslaeva World Dream meeskonnaliikmeid ja reisijaid. Pardal olevast 1800 inimesest kurtis 30 palaviku ja muude haigussümptomite üle.

Samal teemal

06.01.2020
ABSURDITRAGÖÖDIA: Hiina kuulutas koroonaviirusest rääkida julgenud noore arsti surnuks, siis elusaks, siis jälle surnuks
06.01.2020
Heategevus Hiinale: Eestis elav kokk ostis ehituspoed näomaskidest tühjaks
06.01.2020
Omniva: koroonaviiruse tõttu ei tule Hiinast ühtegi pakki
06.01.2020
WUHANI ELANIK: „Onu suri, isa on suremas. Meil on hirm. Me ei tea, mis saab edasi?“