Maailm

OTSAD KOKKU: algasid Trumpi tagandamisprotsessi viimased sõnavõtud, president jääb päris kindlasti ametisse (21)

Greete Kõrvits, 3. veebruar 2020 19:01
President Trump 1. veebruaril tema Florida kuurordis toimunud peol.Foto: Zuma Press/Scanpix
Esmaspäeval alustasid senaatorid Kapitooliumimäel viimaseid sõnavõtte kas president Donald Trumpi kaitseks või tema vastu. Kohtuprotsessile vaatamata on üsna ilmselge, et president saab ametis jätkata.

Nimelt hääletas vabariiklaste enamusega senat selle vastu, et tuua protsessis osalema tunnistajaid. Seega ei ole senaatoritel millegi muu pealt oma häält anda, kui see, mis juba niigi teada. Ei mingit uut infot, vaatenurki ega tõendeid ühe või teise argumendi poolt. Ega on kahtlane, et ükski tunnistaja vabariiklasi teisiti hääletama oleks meelitanudki, kuid tunnistajad oleksid võinud mõjutada avalikku arvamust ning seeläbi juba selle aasta sügisel toimuvaid presidendivalimisi. Demokraatidel oleks presidendi vastu võib-olla kogunenud arsenali, mida kampaaniaprogrammis tema vastu ära kasutada, nüüd jääb see võimalus neil ära.

Kõik vabariiklased samas nii raudkindlad pole, nende rahustamiseks andis senati enamuse liider Mitch McConnell möödunud nädalal alanud kohtuprotsessil neile kahtlejatele pisut järele, lubades mööndusi protsessi ajakavas, et nood vaid nõustuksid tunnistajapingi vastu hääletama.

Senati enamuse (st senati vabariiklaste) liider Mitch McConnell teel saali.Foto: Zuma Press/Scanpix

Samal teemal

Kummagi poole lõppsõnavõttude järel on lavale oodata veel presidendi kaitsetiimi, seejärel tohib iga senaator soovi korral pidada veel kuni 10minutise kõne. Hääletus presidendi üle peaks plaani järgi toimuma kolmapäeval. Päris kindlasti läheb see presidendi kasuks.

Milline on ühe Ameerika presidendi ametist eemaldamise protsess?

Kuidas USA presidendi ametist eemaldamine käib: kuna USA kongress on kahekojaline, hääletab esindajatekoda ehk kongresmenid kõigepealt selles osas, kas peab presidenti talle esitatud süüdistustes vastutavaks. Nõndanimetatud impeachment inglise keeles. Esindajatekoda, kus kohtade enamus demokraatidel, esitas Trumpile juba varem süüdistused võimu kuritarvitamises ja kongressi töö takistamises. Süüdistused puudutavad telefonisuhtlust Trumpi ja Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi vahel, kus Trump olevat vastuteene ootuses ähvardanud ukrainlasi ameeriklaste abist ilma jätta ning seejärel süüdistuse kohaselt üritanud takistada kongressil asja uurimast (loe nn Ukrainagate'ist SIIT). Pärast pikka jokutamist ja vaidlust senati vabariiklastega jõudsid süüdistused viimaks senatisse.

See, mis senatis toimuma hakkas, on põhimõtteliselt kohtuprotsess presidendi üle. Selles mängivad rahvaesindajad protsessil prokuröri, senaatorid kohtunike rolli. Protsessi lõpus toimub hääletus, mis võib teoreetiliselt minna kahel viisil:

  • senat hääletab kohtumõistmise järel ametist eemaldamise vastu (vajalik on kahe kolmandiku senaatorite toetus) ja president jätkab tööd
  • vähemalt kaks kolmandikku senaatoritest hääletab kohtumõistmise järel ametist eemaldamise poolt ning president lahkub töölt, tema kohusetäitjaks saab kuni järgmiste valimisteni novembris asepresident Mike Pence – see variant on siiski, nagu mainitud, hetkel äärmiselt ebatõenäoline

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee