Juhtkiri

Juhtkiri | Purjutaja päästmine on tema enda asi? (6)

ohtuleht.ee, 3. veebruar 2020, 17:17
Foto: TEET MALSROOS
Kui alkoholiga kimpus olija otsustab end lõpuks käsile võtta, siis ravivõimalustest tal puudust ei tule: programmid nagu „Kainem ja tervem Eesti“ võimaldavad neile sõltuvusravi tasuta, vastuvõtule pääseb üldjuhul vaid mõne päeva jooksul ning ilmselt kodule üsna lähedal, sest raviasutused paiknevad üle Eesti. Muidugi, nagu iga teisegi mure puhul, ihuvad hädasolija (rahakoti) peale hammast igasugused isehakanud „ravitsejadki“, ent nende poole pöördumise põhjuseks ei saa olla üksnes teaduspõhiste alternatiivide puudus.

Kas asi võib olla hoopis tahte puuduses, tuleb küsida, sest alates 2016. aastast on „Kainema ja tervema Eesti“ raames ravi saanud üle 4000 inimese, samas kui alkoholist sõltuvuses on 50 000 – 60 000 ja liigtarvitajateks võib pidada suisa kolmandikku kõigist täiskasvanud alkoholitarvitajatest. Nõutust kogevad kõige otsesemalt nende lähedased, kes oma pereliiget sundravile suunata ei saa, ent peavad taluma alkohooliku ebameeldivat käitumist. Paremal juhul käib kaassõltlane ise nõustaja juures, sageli aga sedagi mitte. Ilmselt on paljudele neist tuttav tänases lehes oma loo rääkinud Riina ahastus, et juhtuks mõni õnnetuski, mis kaaslase maa peale tagasi tooks…

Kahjuks olemegi kuulnud juhtumitest, kus sõltlane on nõus ravi alustama alles siis, kui teda ähvardab kinniminek. Halvemal juhul eelneb sellele raske (liiklus)õnnetus või korduvad rikkumised. Küsimus pole ju ainult karistuse liigis ja selles, ega rikkuja ometi liiga kergelt pääse, vaid selles, kuidas tagada, et ta oma edaspidises elus ühiskonnale enam kahju ei teeks.

Seniks, kuni vabatahtlikult alkoholiravile minejaid on vähevõitu, tulebki ohtlikke sõltlasi tihedamalt näiteks liiklusest välja sõeluda. Roolist promilliga tabatute arvu kasv paneb esialgu küll muretsema, ent on ühtlasi märk politsei heast tööst ja kaaskodanike suuremast tähelepanelikkusest ning annab lootust, et vajalikku ravi saab rohkem inimesi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee