Maailm

Avaldatud 03. veebruaril, täiendatud 4. veebruaril kell 12.05 

UUS VÕIMALUS: Greta Thunberg esitati taas Nobeli rahupreemia kandidaadiks (172)

Aadu Hiietamm, 4. veebruar 2020 12:05
TUNNUSTUS: Ajakiri Time nimetas Greta Thunbergi mullu detsembris aasta inimeseks.Foto: AFP/Scanpix
Rootsi vasakpoliitikud Jens Hol ja Hakan Svenneling esitasid 17aastase kliimaaktivisti Greta Thunbergi tänavuse Nobeli rahupreemia kandidaadiks, vahendab Spiegel Online.

"Greta Thunberg on teinud tugevat tööd, et avada poliitikute silmad kliimakriisi suhtes," põhjendasid parlamendisaadikud Jens Hol ja Hakan Svenneling oma sammu.

Samal teemal

Greta Thunberg oli nomineeritud ka mullu Nobeli rahupreemia kandidaadiks, kuid Norra Nobeli komitee otsustas preemia anda Etioopia presidendile Abiy Ahmedile. Mullu kandideeris sellele mainekale auhinnale 301 üksikisikut või organisatsiooni. 

Küll aga omistati Greta Thunbergile läinud sügisel alternatiivseks Nobeli preemiaks kutsutav Õige Eluviisi Preemia.Laureaadina sai ta miljon Rootsi krooni (93 600 eurot), mida ei tohi kasutada isiklikuks tarbeks. Õige Eluviisi Preemia asutas 1980. aastal filantroop Jakob von Uexküll ning see antakse organisatsioonidele või üksikisikutele, kes julgevad ka tavamõtlemise ja tabude kitsendusi rikkudes rahu, ühiskondliku õigluse ja keskkonnakaitse nimel töötada.

Greta Thunberg Foto: Reuters/Scanpix

Alternatiivse Nobeli saajatest on hiljem Nobeli rahupreemia saanud Kenya keskkonnakaitsja Wangari Maathai ja Kongo günekoloog Denis Mukwege. Neist esimene sai alternatiivse Nobeli 1984. aastal ja päris Nobeli rahupreemia 2004. aastal ning teine alternatiivse Nobeli 2013. ja Nobeli rahupreemia 2018. aastal.

Esmaspäeval sai teatavaks, et Euroopa Parlamendi liikmed esitasid Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (ICC) Nobeli rahupreemia kandidaadiks. Rahvusvahelisse Kriminaalkohtusse on esitatud inimsusevastaste kuritegudega seotud 27 kohtuasja, kohus on välja andnud 34 vahistamismäärust, 16 inimest on kinni peetud ning toodud kohtu ette ning üheksa inimest on süüdi mõistetud sõjakuritegudes ja inimsusevastastes kuritegudes.

Tänavuse Nobeli rahupreemia saaja selgub oktoobris. 

Samal teemal

21.01.2020
GRETA THUNBERG: „Meie maja põleb endiselt.“ DONALD TRUMP: „Pessimismiks pole põhjust.“
20.01.2020
MAAILMA MAJANDUSFOORUM: Davos ootab Donald Trumpi ja Greta Thunbergi
15.01.2020
TRUMP, MERKEL, THUNBERG... Davosis koguneb maailma eliit
03.01.2020
ROKILEGEND: kliimaaktivist Greta Thunberg on ajupestud