Maailm

Eelvalimised algavad: demokraadid otsivad Trumpile vastast (1)

Tõnis Erilaid, 2. veebruar 2020 16:02
KÕIK PEAVAD MÕISTMA: Viipekeele tõlk annab kurtidele edasi Joe Bideni sõnu.Foto: Reuters/Scanpix
Esmaspäeva õhtul kohaliku aja järgi alustavad Ühendriikide demokraadid eelvalimistega, leidmaks oma presidendikandidaadi, kes alistaks sügisestel valimistel praeguse presidendi Donald Trumpi. Soosikuid on neli, kuid kaks neist saavad varsti 80aastaseks. 

Enamasti pannakse peasoosiku koorem endise asepresidendi, 77aastase Joe Bideni õlgadele. Just teda püüdis Donald Trump väidetavalt haavata, kui vihjas Ukraina presidendile Volodõmõr Zelenskõile, et tuleks uurimist alustada Bideni poja Hunteri ja tema enda suhtes. Demokraadid algatasid seepeale Trumpi ametist tagandamise, kuigi teadsid, et see kukub läbi. Eesmärk oli tegelikult vähendada või hoopis olematuks muuta praeguse presidendi võimalused uuesti valituks saada. 

Küsitlused näitavad, et Biden on edukaim demokraatide võimalik kandidaat. Ta on kogenud poliitik, kes on istunud enne asepresidendiks saamist üle 30 aasta USA senatis. Tal on tihedalt kannul 78aastane Bernie Sanders, vasakpoolsete vaadetega noorte valijate lemmik. Temagi on kauase kogemusega senaator, kes eelmistel eelvalimistel jäi vaid napilt alla Hillary Clintonile. Ka küsitluste kolmas, Massachusettsi senaator Elizabeth Warren, endine juuraprofessor, pole kuigi noor – ta on 70aastane. Vaid 38aastane on aga küsitluste neljas, Afganistani veteran Pete Buttigieg. Isegi ameeriklastel endil on raskusi tema nime korrektse hääldamisega.

Kokku on demokraatide presidendikandidaadiks saamiseks end üles andnud tosinkond inimest. Iowa ei anna veel selget sõnumit sellest, kes võiks neist esile küündida ja ka võita järgmised eelvalimised 11. veebruaril New Hampshire'is, 22. veebruaril Nevadas, ja 20. veebruaril Lõuna-Carolinas. Selgema pildi, kui mitte lõpliku tulemuse, annab superteisipäev ehk siis 3. märts, kui ühel päeval on eelvalimised 16 osariigis, sealhulgas Californias, kus selgub kõige suurem hulk valijamehi, 415.