Etendus ja valgusshow Tartu rahu 100 Raekoja platsil Foto: Aldo Luud
Toimetas Triinu Laan 2. veebruar 2020 09:37
Täpelt kell kell 00.45.  algast Tartu raekoja platsil etendus „100 aastat Tartu rahu“, millega  meenutatati täpselt saja aasta möödumist Tartu rahulepingu allkirjastamisest.

Eesti Vabariigi riikliku iseseisvuse kindlustanud rahuleping allkirjastati Nõukogude Venemaaga 1920. aasta 2. veebruari öösel kell kell 00.45.

Tartu rahulepingu tekstil põhineva etenduse lavastas teater Must Kast ja  lavastaja Kaija Maarit Kalvet .

Tartu rahulepingu sõlmimisega 2. veebruaril 1920. aastal tunnustas Venemaa Eesti Vabariigi iseseisvust ja lõppes Vabadussõda. Tartu rahu avas tee Eesti rahvusvaheliseks tunnustamiseks.

Esimese ettepaneku Eesti ja Nõukogude Venemaa vahelise vaherahu sõlmimiseks esitas Nõukogude Venemaa 25. juulil 1919.  Eesti ja Venemaa rahusaatkonnad saabusid Tartu 4. detsembril 1919. Läbirääkimised kestsid kuni 1. veebruarini 1920, mil lepingu tekst sai lõplikult paberile.

Tartu rahulepingule kirjutasid Eesti poolt alla Asutava Kogu liikmed Jaan Poska, Ants Piip, Mait Püüman, Julius Seljamaa ning kindralmajor Jaan Soots.

Lepingu kohaselt tunnustas Venemaa Eesti iseseisvust igavesest ajast igavesti de jure, loobudes vabatahtlikult ning igaveseks ajaks kõigist suveräänõigustest, mis olid Venemaal olnud maksvad Eesti rahva ja maa kohta.

Leping ratifitseeriti Ülevenemaalise Kesktäitevkomitee poolt 4. veebruaril ja Eesti Asutava Kogu poolt 13. veebruaril 1920.

Leping koosneb 20 artiklist ja sisaldab peale sõjaseisukorra lõpetamise ka Eesti riigi tunnustamise artikleid, mis käsitlevad piiri-, julgeoleku-, majandus-, sotsiaal- ja liikluspoliitikat.

Samal teemal

Kommentaarid  (17)

ggd 2. veebruar 2020 22:43
Poluv.ernik ja sotsist aferi.sti Pätsi ei tahetagi meelde tuletada, kes Eesti eest võidelnud Vabadussõjalasi mõnuga represseeris?
Jüri 3. veebruar 2020 00:28
Eesti Vabariigi loojat president Konstantin Pätsi ei taha meelde tuletada ei taha meelde tuletada endised punased, kes praeguseks on pugenud mitmesuguste kõlavate siltide taha ja hõiskavad absurdsusi.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS