Eesti Pank esitles Eesti Rahva Muuseumis 2-eurost käibemünti „Tartu rahu 100“.Foto: Aldo Luud
Ohtuleht.ee 1. veebruar 2020 12:15
„Olulisemat lepingut Eesti ajaloos sõlmitud ei ole. See on märk raha keeles, et Tartu rahuleping kehtib. Ma tänan Eesti Panka, et see ilus münt jõuab eurooplaste taskusse,“ ütleb välisminister Urmas Reinsalu Tartu rahu sajandale aastapäevale pühendatud 2eurose mündi tutvustusel Eesti Rahva Muuseumis.

„Tartu rahulepinguga toetati ka riigi ülesehitamise ja pandi alus Eesti majandusele, sest lepinguga andis Venemaa Eestile 15 miljonit kuldrubla ehk 11 tonni kulda,“ ütleb Eesti Panka president Madis Müller. Reinsalu lisas sellele, et nii suure hulga raha sai Eesti ainult tänu Jaan Poska jonnile, sest algne pakkumine oli 2 miljonit rubla.

Mündi kujundaja Eesti Kunstiakadeemia professor Ivar Sakk sõnab, et raha huvitab inimesi alati ning disaineri jaoks pole ahvatlevamat võimalust kui kujundada miljonilises tiraažis münt. Ta võtab lahkesti vastu Mülleri ja Reinsalu komplimendi, et välja on tulnud ilus münt: „See münt on tulnud parem kui nii mõnigi teine, mis Eesti Pangast välja tulnud.“

2eurost mälestusmünti on vermitud miljon eksemplari, emiteerimise päeval saab mündi koos mündikaardiga soetada Eesti Rahva Muuseumis. Pühapäeval, Tartu rahulepingu sõlmimise sajandal aastapäeval on muuseumi püsinäitus koos seal viimast päeva kõigile vaadata oleva Tartu rahulepingu originaaliga, avatud tasuta ning muuseumipoes on teist päeva müügil laupäeval käibele lastud Tartu rahu mündikaart.

.