Juhtkiri

Juhtkiri | Jääme sõpradeks, Ühendkuningriik! (12)

Ohtuleht.ee, 31. jaanuar 2020, 18:03
„Aasta on 2192. Briti peaminister külastab Brüsselit ja palub Brexitile ajapikendust. Kahjuks ei mäleta keegi enam, kust selline igal aastal ohtralt turiste ligi meelitav traditsioon alguse on saanud.“ Õnneks või kahjuks, aga see internetis laineid löönud anekdootlik tulevikunägemus pole määratud tõeks saama, sest lehe ilmumise ajaks on britid Euroopa Liidust ametlikult lahkunud.

Tõsi, mitte ilma 11kuulise üleminekuajata, mida on vastavalt Brexiti leppele võimalik pikendada kaheks aastaks… Tagasiteed aga enam pole, seda on Briti rahvas väljendanud nii referendumil kui ka kahtedel üldvalimistel.

Sündmuste ümberpöördumatusest kõneleb ka Euroopa Parlamendi koosseisu muutus – nii saab europarlamendis nüüd koha sisse võtta pikalt oma järge oodanud isamaalane Riho Terras. Eesti esindatuse suurenemisega meile olulised muutused aga esialgu piirduvadki, sest üleminekuajal jätkuvad reisimine, Ühendkuningriigis töötamine ja õppimine ning kaupade tellimine vanaviisi. Kas edaspidi jääb vajadus passi järele Suurbritanniasse reisimisel ainsaks ebamugavuseks, peaks selguma lahkuja ja Euroopa Liidu liikmesriikide vahelistel läbirääkimistel.

Õigemini võiks öelda, et põnevam osa on alles ees, sest Euroopa Liidust lahkumises haistavad uut võimalust iseseisvusreferendumiks (ja võimalikuks taasühinemiseks ELiga) šotlased, ning proovile saavad pandud ka Iirimaa ja Põhja-Iirimaa omavahelised suhted. Iseenesest märgiline on ka lahkumispretsedent: Euroopa Liidust lahkumine on tõepoolest võimalik, ent eraldumisprotsess ilmselt liiga vaevaline, et lahkumiste lainet tagant tõugata, olgugi et rahulolematuid leidub igas liikmesriigis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee